Published On: 13 Maj, 2016

Lunaçek: Pa i definuar kufijtë me Kosovën, Serbia nuk mund të hyjë në BE

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja e PE-së për Kosovën Ulrike Lunaçek thotë se nuk është armike e Serbisë, por është e sigurt se Serbia nuk do të hyjë në Bashkimin Evropian pa e njohur Kosovën.

Ajo ka theksuar se nuk është kështu pse ajo e pohon këtë, por është kështu për shkak të përvojës që BE ka pasur me Qipron.
Zyrtarja e lartë e BE e ka thënë këtë dje në Beograd, njofton B92, transmeton Koha.net.

“Është e saktë se njohja e Kosovës nuk është formuluar në aktet juridike të BE-së sikur dhe në asnjë kapitull”, ka thënë Lunaçek duke shtuar se kjo, njohja, është njëri nga zërat që arrijnë nga BE, dhe është njëri nga zërat më të rëndësishëm.

Lunaçek ka theksuar se BE në kohë të fundit ka lejuar hyrjen e Qipros në BE, vendin që nuk i ka të definuar saktësisht kufijtë për shkak të pushtimit të nga Turqia.

“Kjo është arsyeja pse asnjë shtet i Bashkimit Evropian nuk do ta pranojë asnjë shtet që nuk i ka qartë të caktuar kufijtë me fqinjët. Në këtë kuptim, jam e sigurt se nuk do të ketë anëtarësim të Serbisë në BE pa njohjen e Kosovës, jo për shkakun tim, por për shkak se ne do të pranojmë vetëm vendet që i kanë të përcaktuar qartë kufijtë”, ka thënë Lunaçek dhe ka shtuar:

“Kam dëshirë të vij në Beograd, nuk jam, si më shohin disa, armike e Serbisë vetëm pse jam raportuese e BE-së për Kosovën. Unë e dua këtë vend e njerëzit dhe mendoj se është bërë mjaft përparim për anëtarësim në BE”.

Lunaçek konsideron se brenda BE-së kufijtë do të bien, si në kuptimin territorial, ashtu si në mendje e në zemër, ndërsa shton se ka rrezik që BE ta humbasë Ballkanin Perëndimor.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...