Published On: 29 Janar, 2016

Lumo Skendo o shtyllë e atdhedashurisë

Lumo Skendo.

Lumo Skendo o bilbil i dashurise. Si te pershkruaj me pake fjale ty o apostull i Shqiptarise?

Me veprat e Tua te madheshtise. Sot je shtylle e spikatur e letersise

Lumo Skendo. O Poet dhe sherbestar i atdhetut. Tere pasurine dhe diturine ia fale shtetit te Skenderbeut

Bir i Abdylit, nip i Samiut dhe Naimit. Nje frasherlinje i vertet u edukove me fjalet e qiririt.

Lumo Skendo. Ti Krijove edhe Ballin Kombetar. Per ta qliruar atdheun nga qdo armik dhe pushtetar.

Per Gjuhen Shqipe dhe kulturen Shqipetare. Luftove per jete si mendja dhe shpirti i rilindjes kombetare

Lumo Skendo per ty partia ishte Shqiperia. Dhe rruges drejt civilizimit Ishin perendimi dhe Pellazgia.

Edhe Koha ty ta dha te drejte. Komunizmi na kushtoi shume shtrenjte

Lumo Skendo O Mithat Frasheri. Mem Shqiperine e vlersove me shume se flori dhe ari.

Lumo Skendo o shtylle e atdhedashurise. Perjetsisht ke mbetur frymezim i Shqiperise!

– Butrint Bardhi-

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...