Published On: 4 Qershor, 2016

Lumbardhi ashtë vlerë  e kombit shqiptarë e jo e shkretinave ….

 

Fadil Lekaj

Rreth ngjarjeve dhe problemeve që kishin ndodhur në fshatin dukagjinas Lumbardhi, ku dikush kishte tentue të luaj me ndjenjat e shqiptarise duke nis ngrehinat e nji xhamije me fonde enigmatike, dhe pa leje shteti e pushteti lokal, ish ushtari dhe qyteri i Lumabardhit z. Fadil Lekaj shkruan me fakte rreth historise së Lumbardhit shqiptarë.

Per shkake te ngjarjeve qe ndodhen ne ditet e fundit dhe une isha aktiv , detyrohem qe te shkruaj disa gjera , dhe te ju tregoj qe isha i befasuar ,tmerruar nga skenat bisedat fyrjet ne mes te banorve te fshatit . per kete arsye ju beje thirrje te gjithe atyre qe nuk kane marre para dhe nuk i sherbejne sherbimeve te huaja qe te mos bien pre e njerzve te pandergjegjshem qe duan te fusin vllavrasje ne mes neshe , e keta qe kane marre para dhe punojne per te tjeret ju e dini se cfare ju theme nuk MUNDENI, se Lumbardhi nuk pranon kurre nje faqe te zeze te historise 1. Deshet me shpejtesi kibernetike te ndertoni Xhami 2. Nuk dihet burimi i parave 3. Nuk keni kerkuar leje ne Komune dhe institucione (ju ato nuk i njihni ??? ) 4. Ne Fshatin Strellc , Maznik nuk mundet, Pse Lumbardhi ??? 5. Vendi i shejte (Kodra) per Lumbardhin te behet Kult Fetar ??? Arsyet se pse nuk bene te ndertohet asgje ne Fushe te futbollit Lumbardhi eshte Fshat Shqiptar qe nga eshte krijuar kjo bote nuk ka nderruar emer,gjate periudhave nuk ka pasur dyndje e toka me qira, po gjithmone nga vete banoret qe ishin vllezer , Lumbardhi ka pasur 25 hektar toke te Kishes qe ishte eshte dhe do jete gjithmone edhe pse tash shume eshte okupuar por mos harroni se i di megjat pike per pike Kodra e Lumbardhit ka nje rendesi shume te madhe Arkeologjike mbarekometare se Kisha e ndertuar diku ne shekullin e peste / gjashte, deshmon se ne ishim ketu jemi me te vjeter se Kisha e Decanit per sa e sa shekuj dhe bie pretendimi Serb sepse ne Lumbardh do thehet Serbia Kete koder Lumbardhi e ka shfrytzuar per kullose lojra edhe kur per bajram hoxhet Shqiptar Shqiptar Shqiptar se na mesonin Naimin dhe Fishten ,dilnin dhe benin gara me kuaj . Ne kete koder kur ka rene tupani eshte bere organizimi per lufte ku 84 burra nga Lumbardhi e rrethe 400 te tjere te fshatrave per rreth i bashkohen Rugoves e Dema Ali Pozharit e Lan Selimit deri ne Cetine , nga kjo koder behet organizimi dhe ju ndihmohet Bajrakut te Vranocit per mos nderrim te fese gjegjesisht Kombit ne Peje ku njeri nder prisit kryesor ishte nga Lumbardhi me flamur Shqiptar dhe jo turk Hamez Kpuca nga kjo koder eshte luftuar me shkije ne Carrabreg dhe jane shpetuar shume gra e femije dhe nga aty e kemi dhene besen Me Carrabreg e Restovice vllezer gjithmone Lumbardhi eshte dhe i Avdyl Qerimit e shume e shume te tjerve Nga ai Lumbardhe Bije Vokshi merre vendim per lufte te pakompromis per bashkimin Kombtar , pikerisht ne kullen e Avdyl Bajramit . Nga ai Lumbardh kemi pleqe per Kosove si Muharrem Sadiki Fazli Magjarri Cene Abazi i Madhi Selim Avdia e deri te Ramadan Shabani ne Kjeve Kete Koder Serbet e mjellen Miser sa njeri eshte rrahe e maltrtu dhe vrare si Ali Haxhija i Irzniqit dhe nuk e kemi lene ne dore te shkaut, me vone kete koder me ndihmen e disa te pa diturve u munduan Arkeologet nga Beogradi te benin kishe ortodokse serbe por ne kundershtim te Ali Hagjise se Lumbardhit duke ju treguar per vorrezat katolike dhe kryqezimin e kishes shkuan per te u kthyer vllezerit e tyre otomon 2016 Karakteristike e veqante qe te gjithe te kthyerit nga betejat gjithmone jane kthyer se pari ne Koder pikerisht Aty e deri te Bagrena Nga ajo koder luhej futboll nga fshati ne fshat qe ishte nder te jete dhe i madhi Jusuf Gervalla Nga ai Lumbardhe jane shpernda flamujt deri ne Beograd, ma vone nga Ismail Haradinaj flamujt tjere ,veprat tjera krejt ilegaliteti ne te gjitha viset Shqiptare Nga ai Lumbardh Rinia dhe Une Kerkuam me force mos nderrimin e emrit te shkolles Luigj Gurakuqi te Klines, nga ai Lumbardhe kerkova Kosoven Republke ne Komitet Hapur, nga ai Lumbardhe ne Oden e Rrustem Hasanit Kerkova mos nderrimin e Amandamenteve te Kushtetutes se 74 , nga ai Lumbardhe u Pergadit Atentati Per Slobadan Milosheviqin Lumbardhi dha nje Djal shume Kombetar Ali Uken kishte nje djale Shpend Pergjegjen qe u printe me flamur Kombetar 160,000 njerzve ne Gjeneve , nga ai Lumbardh ze fille UCK . Ca vite ma vone Rinia e Lumbardhit kerkon me force (sikur te kerkonte lirimin e Avni Rrustemit,apo pronave te uzurpuara nga Kisha e Decanit ) lejen per ndertimin e Xhamise se na duhet cfare Marrezie , kerkojne pushtimin e serishem Otomon Presion i pa pare dhe perleshje fizike, te tropiti me sakice ,nese nuk je me xhami te diferencojme me katund, te pa fe, Shkije, Spiuna dhe te Rusise Prifta etj. Tmerre cka keni bere, mbese me shprese qe nuk do kaloni ne Depresion Psiqik i keni genjyer Pleqte e pafajshem marrezi keni harruar se une si femije kame pase nje privilegj qe te rri me pleqt e fshatit tim te di per fshatin dhe kombin tim Po me duket se po e shohe prape ate njeri, duke thene se Lumbardhit i ka munguar nje kult i tille kur te behej dhe ndonje Teqe apo dhe ndonje kult fetar tjeter Lumbardhit i mungon ndonje Fabrike shtepi kulture fushe sportive shkolla qe eshte duke pike e ndertuar ne Token e gjyshit tim pa asnje Shperblim as dje e as sot cka eshte bere ne Lumbardhe ju kame ndihmuar kete e beje dhe sot dhe neser ejani bejme se bashku cka te doni per atdheun tone Jeni bere perralle ne komune duke bertitur duam xhami i keni kercenuar asamleistet me vote nese doni te fitoni prape e keni kercnuar Kryetarin Selmanaj qe une nuk besoj qe ai shkele mbi punen e tij shumevjeqare dhe parimet e tij Kometare Ne kete koder e kemi kullen e Pajtimit qe ishte nje levizje mbare kombetare kemi lapidaret e Dhe varret e UCK e ne mes nje Xhami qe ti japim nje kuptim Islamik kjo nuk eshte zgjedhur rastesisht por me qellim , por Lumbardhi nje tradhti Kombetare nuk e pranon Kurre Kadra e Lumbardhit eshte mbarkometare e tek e fundit eshte e Kishes qe te paret tane e ruajten me aqe dinjitet Te ju tregoj nje rast isha i vogel dhe i kishte tubuar pleqet Idris Alia e ju tha jame da me Ramen e nuk kame ku e ndertoi Shtepine a ma jepni nje cope ledine kapur me Uke Idrizin po jave paguaj sa te doni vetem mos te shkoj ne male me femije te vogjel nuk ja dhane ai shkoi ne Male une dhe shume femije qanim qe ata u larguan , e njejta me Zenel Dautin i kame pytur pleqet. pse, Ata thane se asnje pellembe e asaj toke nuk bene ta merre askush tash e kuptoj se pse e ruajten me cdo cmim Ne ne kohe ilegaliteti e kemi percjelle me vemendje kete dukuri sepse na u hape dhe nje front i ri i muslimanismit te skajshem ode me ode kete e dinim mire po erdhi dhe lufta menduam se shqiptaret mesuan dhe shteti i brishte nuk punoi ,qe te ndaloi kete fare te ndyer nga trojet e mija. Sami Frasheri Thoshte nese done te mbjellesh per nje vite mbjelle grure e miser , nese done te mjellesh per jete mbjelle Kulture e Arsim , e ju rini e Lumardhit jave mbjellin arsimin dhe kulturen e armiqeve tane andaj mos u shkoni pase se eshte udha e tradhtise ndaj Atdheut e ndaj Kombit e sidomos ne keto kohra kur eksistenca jone eshte ne nje situate jo te mire ne arenen nderkomtare e dini sa biliona para bjene Rusia dhe Serbia ne Kosove andaj mos u shkoni pase ketyre mbeturinave qe shesin Atdheun e vet Ne Lumbardhin na kishe gezuar Zoti me nje Hoxhe qe nuk e njoh e nuk e di, sa ju meson Xhematit te tij vjershen e Naimit apo Gurakuqit e Hasan Prishtinen apo Islamin e me hershem apo kete Islamin e ri me xhami, a ka djem nga Lumbardhi qe jane nisur per Siri dhe pse lejoi ky Hoxhe ????? Kodra e Lumbardhit eshte histori ne vehte dhe e paprekshme per kulte fetare se eshte e lare me gjake, te gjithe ata qe kane shenuar emrin ne ato lista kunder atdheut te tyre do mbesin gjithmone njolle e zeze ne histori dhe me vulen e tradhtise Kombetare Te thuhet me fale eshte Krenari ,njerzi burreri kurre dobesi se radhitesh ne boten e civilizaur andaj te gjithe qe kane gabuar dhe e duan atdheun e tyre ashtu si eshte me keto plage qe rrjedhin gjake te terhiqen se Lumbardhi do haje dhe bare por nje tradhti te tille nuk e pranon Asnje njeri Shqiptar mos ti shkoje pas keti te Ashtuqujturi Hoxhe nese nuk ju meson Naimin Fishten ,Gurakuqin Migjenin dhe cdo gje Shqiptare Shqiptaret fene e kane per qefe Ne Mengjes Myslimon, ne gjusmen tjeter te dites i Krishtere ma vone ndoshta Budist apo dic tjeter dikur flene e ne mengjesin tjeter zgjohet prape SHQIPTAR. Une kurre nuk kame pushuar se punuari per Shqiperine as dje as sot dhe as neser gjithmone jame ne sherbim te Atdheut nga Ushtari i Lumbardhit per Shqiperine.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...