Published On: 2 Prill, 2016

Lulet e Thaçit për Teutën dhe prapaskenat politike

    • Nga Skënder MULLIQI

 

Të freskëta na janë të gjithë ato skena në kuvend kur Thaçi u zgjodh president i vendit më qyk të zorit. Deputetët opozitarë largoheshin zhag nga salla ku mbahej tubimi për tia bërë më të lehtë zgjedhjën e Thaçit për president. Kuvendi  atë ditë  ngjante në arenë lufte. Jashta dyerve të kuvendit në çdo qoshe të Prishtinës kishte përplotë policë.  Numeroheshin votat e atyre që ia kishin qitur kokrrat Thaçit dhe atyre të cilët nuk ia qiten në dy raundet e para, Krejt ky numerim votash ishte një lojë nervash për opinionin e gjërë publik , ishte një maskaradë e radhës  politike që luhej në lokalet e Kuvendit të Kosovës. Ata që dolën në foltore për ta kundërshtuar kurorën  e Thaçit për president , edhe pse adresuan një mal kritikash , këto kritika  as që iu bënin   përshtypje  Thaçit dhe Mustafës  të  cilët ishin ulur afër njeri -tjetrit . Vëtem një levizje e vogël më vetulla nga ana e Thaçit ishte e mjaftueshme që Mustafa i shkretë të vraponte pas deputetëve, që mos tia marrin fytyrën , së ia kishte premtuar Thaçit votat e LDK-së. Thaçi iu gëzua  pa masë zgjedhjës për president  në raundin e tretë më votat e LDK-së dhe të Listës Serbe, e as dert së kishte për gjendjen e shtetrrethimit. Duke u qeshur si e ka zakon në mënyre ironike ai , lulët e dhuruara nga Flora Brovina, ia dhuroi deputetës më të re, bijës së presidentit Rugova , Teuta Rugovës. Të gjithë ata të cilët e kan përcjellë sjelljët e Thaçit karshi presidentit Rugova , edhe kan mundur ta parmendojnë prapavinë e kësaj dhurate të pa pritur.PDK-ja e Thaçit që nga Rambuje, e deri sa ishte gjallë Rugova  ishin shumë të zëshem kunder Rugovës.Kurrë Rugova nuk kishte ndonjë afri më PDK-e, e aq më pak më liderin e saj, Hashim Thaçin. Rugova gjithmonë ishte tolerant dhe kurrë nuk hyri në një thes më ata që e kritikuan . Më të zëshmit kundër Rugovës ishin Adem Demaqi, Rexhep Çosja dhe Hashim Thaçi. Nuk lan gur pa lëvizur kundër jetës dhe veprës së madhe të Ibrahim Rugovës.Rugovës iu kurdisen atentate, dhe iu kurdisen edhe linçime të ndryshme politike nga Demaqi dhe Qosja.Ai këtyre akuzave iu përgjigjej më punën e madhe karshi Kosovës  të cilën e bëri për shumë vite më radhë , duke e internacionalizuar çështjën e Kosovës në botë.Ai është arqitekti i pavarësisë së Kosovës .Kori në krye më Qosën ,Demaçin dhe Thaçin e sejmenet e tyre u demanatuan nga burrshtetasit më të mëdhenj të  botës , Klinton dhe Bler, të cilët folën në superlativ për figurën e presidentit historik të Kosovës. Këtë kor  e demantoi edhe vota e popullit, ku Rugova bashkë më LDK-në doli e para në  disa zgjedhje lokale dhe në zgjedhjet nacionale. Rugova edhe e propozoi flamurin  e shtetit të Kosovës , Flamurin Dardan, të cilin  e dogjën në qendër të Prishtinës. Kur presidenti Rugova vdiq pas një sëmundje të rëndë, të gjithë ata që kishin  kundërshtuar më tërë forcën , po përkulën çdo vit para varrit të tij .

Hashim Thaçi  pasi qw arriti që më votat e LDK-së së Mustafës ,të bëhët president, ka para lajmëruar që gjithçka që lidhët në presidencë më jetën dhe veprën e Rugovës  do ta heq. Unë edhe  kur është bërë koalicioni PDK-LDK në disa shkrime e kam thënë, së Thaçi do ta shfrytëzon LDK-në për ti arritur objektivat e tija politike . Dhe, ate qe planifikoi edhe e realizoi , më ndihmën e LDK-së, së Isa  Mustafës, i cili veproi sikur të ishte në një parti më Hashim Thaçin. Kur Kadri Veseli  do ta marr postin e të parit në PDK-e, sigurisht së do të kemi zgjedhje të parakohshme më motivacionin e PDK-së ,që ta marr edhe pastin e ekzekutivit . Ky ishte synimi  i PDK-së, e cila LDK-në, e ka  mbulesë për ti arritur synimet e saja madhore politike. Synimi parësor ishte që LDK-në ta qetë në bisht të lahutës më ndihmën e rrogtarëve , Isa Mustafës, Sabri Hamitit-ideatorit të koalicionit, Ismet Beqirit, Lutfi Hazirit, Agim Veliut, Haki Rugovës , Skënder Hysenit. Këta një ditë do ti mallkoi edhe Zoti për veprimet e tyre kundër LDK-së rugoviane, nga e cila kan pasur  shumë të mira …

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...