Published On: 10 Maj, 2016

Luksemburgu tërheq nga Kosova forcat ushtarake – 23 ushtarë

Pjesëmarrja ushtarake e Luksemburgut si pjesë e misionit të NATO’s në Kosovë do të përfundojë në vitin 2017, ka thënë ministri i Mbrojtjes i vendit, Etienne Schneider, raporton Luxemburger Wort.
Ushtria e Luksemburgut është e angazhuar në kuadër të Forcës së Kosovës (KFOR) që nga viti 2000, një vit pasi NATO nisi misionin e vet në rajon, dhe aktualisht ka 23 ushtarakë në detyrë në Kosovë, transmeton Gazeta Express.

Schneider ka thënë gjatë një mbledhjeje të komisionit parlamentar për punë të jashtme dhe mbrojtje se “që nga fillimi i misionit, kontributi ynë dhe prania jonë ushtarake është vlerësuar vazhdimisht nga autoritetet lokale”.

 “Situata në Kosovë është përmirësuar ndjeshëm në vitet e fundit”, ka deklaruar Schneider, i cili ka shtuar se “ekzistojnë ende disa sfida që duhet të kapërcehen”. /Express/
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...