Published On: 16 Prill, 2016

Luksemburgu ofron trajnime rreth implementimit të MSA-së

Sipas një komunikate të Ministrisë së Financave, në këtë takim temë thelbësore ishin zhvillimet e përgjithshme ekonomike në Kosovë, si dhe bashkëpunimi ekonomik në mes të dy vendeve, me theks të veçantë në sektorin e ujit, shëndetësisë, trajnimeve për aftësimin profesional (vocational trainings), si dhe trajnime në fushat tjera me interes për institucionet e Kosovës.

Ministri iFinancave i Luksemburgut, Pierre Gramegna ka vlerësuar lartë të arriturat ekonomike të Kosovës dhe ka shprehur përkrahjen e tij për vazhdimin e thellimit të bashkëpunimit ekonomik në mes të Kosovës dhe Luksemburgut.

Në këtë drejtim, Gramegna ka konfirmuar gatishmërinë e Qeverisë së Luksemburgu për t’i ndihmuar institucionet e Republikës së Kosovës, në veçanti Doganën, Administratën Tatimore të Kosovës dhe Doganës dhe Departamentin e PPP-së, me trajnime rreth implementimit të marrëveshjes sà « MSA.

Ministri Hoti po ashtu ka ftuar Gramegna për një vizitë zyrtare në Kosovë, e cila vizitë pritet të realizohet gjatë fundit të këtij viti./KosovaPress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...