Published On: 7 Qershor, 2016

Luftimet në Kumanovë janë orkestruar nga politikanët e Maqedonisë, kemi ende shumë për të treguar!

Luftimet në Kumanovë janë orkestruar nga politikanët e Maqedonisë. Na thirrën në lagje e pastaj na tradhtuan për të shpëtuar kokat e tyre. Ky denoncim erdhi nga Nasuf Beqiri njëri prej të akuzuarve të grupit të Kumanovës gjatë rifillimit të gjykimit.

“Ky është një skenar i inskenuar nga politikanët. Na thirrën e pastaj na tradhtuan. Vetëm që të shpëtojnë vet. Por plani u doli huq. Po shkojnë thellë e më thellë. Ne kemi shumë gjëra për të treguar por do tia lëmë kohës. Kërkojmë që këtë rast ta marrë Prokuroria Speciale. Kërkojmë intervenimin edhe të faktorit ndërkombëtar, ka deklaruar Nasuf Beqiri, i akuzuar, raporton SHENJA.

Në bankën e të akuzuarve tashmë rrinin 37 persona, tetë prej të cilëve se fundmi u akuzuan për logjistikë të grupit. Grupi kosovar i luftëtarëve njëzëri mohoi përfshirje të 8 personave në logjistikë dhe kërkoi që ti lirojnë. Ata thonin se në këtë siç e quanin orkestrim kanë gisht edhe persona nga shërbimi sekret. Vazhduan edhe kundërshtimet e aktakuzës duke e cilësuar si paushalle dhe të pa bazë. Të gjithë refuzojnë titullin terrorist dhe akuzojnë se bashkimi i procedurës dhe fillimi nga e para bëhet vetëm për të malltretuar grupin gjatë rrugës dhe për të zgjatur agoninë e tyre. Komandant Malisheva tha se ky inskenim është bërë për shkaqe hakmarrëse. Përsëri u denoncua likuidimi i disa prej liderëve të grupit. Prokurori Naum Panovski beson se kanë prova të mjaftueshme se grupi i ka kryer veprat për të cilat ngarkohet, dhe se logjistika është kryer nga 8 të akuzuarit e fundit. Por avokatët kundërshtuan këto përkufizime duke siguruar qe të akuzuarit e logjistikës nuk janë njohur më parë me grupin e armatosur.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Luftimet ne kumanove jan orkestruar nga politikanet
  Maqedonas ! Ne mbrendi te shkrimit po mungojne faktet
  po mungon sqarimi i menyres se si u orkestruan !
  Nuk po kuptojme asgja nga e verteta A eshte duke u
  zhvillue procesi gjyqesor me transparence A ka gazetar
  mrenda ne salle ? Apo keto shkrime po dalin veq nga
  deshira per te thane dicka ! dhe e vertetata po ngele
  e verber !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...