Published On: 30 Korrik, 2016

Luftëtari Koshares: Nuk e falim tokën për asnjë çmim. Aty do të jemi! Të gjallë ose të vdekur!


Bahri Gashi

Nuk e falim kufirin për asnjë çmim. Aty do të jemi! Të gjallë ose të vdekur. Çakorri, është i yni dhe nuk bëhet tjetër. Le ta din qeveria e sotshme e kapur nga paraqeveria e dejshme!

Të gjithë ata që kanë sy për të parë dhe vesh për të dëgjuar, tani më e dinë të vërtetën e kufirit. Mbërmë duke u katërrith, papritmas u shfaqen dy tipa oligarkë, të veshur në kostume e kollare të porositura, të marrur vesh se kush, e çka me folë dhe si me mbulu faqen e zezë të komisionit për demarkacion.
Argumentin e vetëm, me të cilin e filluan dhe përfunduan, ishte parimi “katastral”, parimi i arave, megjave dhe oborreve, parim ky që rregullon njësitë brenda territoriale, e jo parimet që rregullojnë kufijtë shtetrorë. Pra u shërbyen me parimin katastral, “katastrofë” për Kosovën.
Është turp të tentosh ta fyshë inteligjencën popullit tend, e të egzaltosh moderatorin.
Është krim intelektual, të tentosh ti poshtrërosh dhjetra profesorë dhe akademik, që njohin epërsinë e fakteve dhe jo porositë e pushtetarëve.
Është kulmi i krimit, të tentosh t’ia shlyshë kujtesën banorëve të zonave të Rugovës për Çakorrin, Zhlebin e për liqenin e Liqenait.
Është e papranueshme se si horrat e bëjnë politikën dhe shesin çdo gjë që ju del përpara.
Është turp të klithin zërat për patriotizëm drejtuar dukagjinit dhe emocionet historike.
Kufiri është në Çakorr dhe aty do të mbetet!
Nëse çdo 50 vjet Ballkani ka pasë luftë, e në 100 vjet kemi shembur me luftë kufi, nëse ajo paska ndryshuar në kohë, aty do të jemi në majat e Çakorrit.
Sikur dikur që luftuam për të shembur kufi mes shqiptarëve, tani me shumë zemër luftojmë për ti mbrojtur. Nëse dikur luftuam për Shtet, Kushtetutë e Sovranitet, sot më shumë se kurr luftojmë për ta ruajtuar Shtetin, Kushtetutën dhe Sovranitetit.
Mos u tallni me ne, Ai në hartë është gishti im, i cili din të bëj edhe punë të tjera!
Kush ka sy le ta shoh hartën, faktet flasin për Çakorrin se është Kosovë.
ÇAKORRI BRENDA TERIRORIT TË KOSOVËS, NË KUOTËN 2017!
Çakorri është Kosovë, Kosova është Çakorr!

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Bislimi hasan thotë:

  Po ashtu eshte oburr
  Maß lufte patriotizmi eshte
  Zbehur esat thaqi poa shet tok
  Ku eshte Avni Rrystemi pyrs

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...