Published On: 30 Janar, 2016

Luftëtarët e Kumanovës po dhunohen, reagon Avokati i Popullit (Video)

  • Disa herë familjarët e të paraburgosurve të rastit të Kumanovës kanë deklaruar se të afërmit e tyre që po mbahen në paraburgim po keqtrajtohen. Në lidhje me këtë çështje reagoi edhe avokati i polullit Ixhet Memeti. Ai tha se gjatë rrugës për në seancën e fundit gjyqësore ndaj tyre, forcat policore i kanë keqtrajtuar të paraburgosurit shqiptarë.

Avokati i Popullit në Maqedoni Ixhet Memeti kërkoi nga Prokuroria e Shkupit dhe ajo e Manastirit që në afat prej 15 ditësh të ngrenë aktakuzë ndaj policëve të uniformuar. Ata dyshohet se ushtruan dhunë ndaj të akuzuarve për rastin e Lagjes së Trimave, gjatë sjelljes së tyre në seancën e fundit gjyqësore dhe gjatë kthimit të tyre në paraburgim.

Nga ana tjetër Ministria e Punëve të Brendshme mohoi se punonjësit e saj të kenë torturuar dhe shkelur të drejtat themelore të pjesëtarëve të grupit të Kumanovës.

Por Memetit i duket i pakuptueshëm qëllimi i ministrisë për të fshehur dhunën ndaj të paraburgosurve.

Për incidentin e armatosur që ndodhi në 9 dhe 10 maj të vitit të kaluar në Kumanovë ndodhën në paraburgim 29 të akuzuar. 9 prej tyre janë shtetas të Kosovës dhe 10 të Maqedonisë.

Memeti reagon ndaj dhunes se policise

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...