Published On: 18 Maj, 2016

Luftëtarët e Kumanovës duhet të shpallen dëshmorë

luftakumanoves

Sefedin Krasniqi

Të vdekur (vrarë) apo të gjallë, luftëtarët e Kumanovës duhet të shpallen dëshmorë. Po kush t’i shapllë? A mund ta bëj këtë punë Ali Ahmeti (Gjuka) i LPK-së? S’mundet, as nuk ka të drejtë. A mund t’i shpallë Hashimi? S’mundet, as nuk ka të drejtë. Ata e dinë pse s’kanë të drejtë. Sepse ata vetëmeveti luten për një denim sa më të rëndë dhe ekzemplar që kur të dalin nga burgu, të dalin pleq me mjekërra të bardha. Të dalin të shakllmuar që mos të mund ta rrotullojnë as shulin e pushkës! Të dalin në karroca dhe t’iu jepet ujë me lugë. Ata të dytë e dinë çka i kanë thënë njëri-tjetrit, sepse janë takuar në Prishtinë para se të ndodhte lufta në Kumanovë.
Megjithatë, është një njeri, një institucion që mund te bëj këtë punë. Ai që mundet, është në përfundim të mandatit. Nëse i premton koha, edhe nëse bëhet skandal politik, do të duhej ta bëj. Këshilëtarin e ka të fortë dhe të guximshëm. Të presim.
Po populli…
Populli me qindra herë u ka kënduar deshmorëve të vet. S’e ka pyet askë. Është ulur rapsodi dhe u ka kënduar deshmorëve dhe i ka përjetësuar. Populli është institucion në vete dhe ai që i krijon institucionet. Populli u ka ngritur përmendore edhe deshmoreve të Kosovës. Nuk di cilat përmendore i ka financuar shteti i Kosovës. Të gjitha i ka bërë populli dhe i kanë pervetësuar institucionet. Sado banal të duket krahasimi (për rastin) dua ta përmend një shembull.
Dje, Fadil Vokrri ia dhuroi fanellen me numer 9 Kadri Veselit. Krejt mendova që SHIK-u është pranuar në FIFA e jo FFK! Fadili e di që ka gabuar, por është i rrethuar me shumë kamisha. Sikur të kisha qenë në vend të Fadilit, fanellën me numrin 9 (me të cilin ka bërë histori) do të shkoja te varri, e për gjerë e për së gjati do t’ia kisha shtri Rugovës mbi varr. Njeriut që edhe kur i bënë atentat, nuk nxori një të sharë nga goja !
Bëra një digresion, por dua të them se kështu është edhe puna me deshmorët e Kosovës për të cilët politikanët flasin e u lexojnë fjalime sikur të kishin vdekur për ta dhe dashnoret e tyre. Mezi presin t’iu marrin pjesë në përvjetorët dhe të flasin për meritat e tyre, pasi të vetat s’kanë. Një ditë edhe për luftëtarët e Kumanovës do të flasin dhe do të mundohen të tregojnë se ishin komandantët e tyre. Këtë na tregon e kaluara e afët. Kur Ademi godiste forcat serbe në Drenicë, Zahiri në Llap e Salih Çekaj në Dukagjin, LPK nga Bahnhofat e Zvicres dhe Rogneri i Tiranës lëshonin komunikata. Tash nga të njëjtat komunikata lecka po doktorojnë! Nuk kanë lëshuar shumë… Sipas Muhamet Kelmendit, rrafsh 47 ! Kuku për historinë ! Për të qenë mizoria edhe më rrënqethëse, Xhavit Haliti, me maskë, i shoqëruar me Azem Sylen dhe Hashim Thaçin (me maska) nga Tirana, nën kameren e Milaim Zekës e kërcënonin Rugoven. S’di, Milaimi apo diksuh tjetër, në emër të autorit, e kishte fshi nga Youtube.
Së paku mos folni keq
Popull i dashur mos i dëgjoni politikanët rrenacak të tipit të Ali Gjykës. Luftëtarët e Kumanovës kanë bërë një luftë për shqiptarët, jo për para. Kush shkon në luftë për para ? Shkojnë vetëm mercenarët. Po këta mercenarë të kujt ishin!? Së pari këta nuk ishin mercenarë. Këta ishin luftëtarë shqiptarë dhe luftun, siç po thonë edhe vetë, për SHQIPËRINË. Çfarë ironie? Dikush, ndonjerin, prej tyre, e akuzon se nuk e paska pasur baben e mirë. Po cili fëmijë deri sot është fajësuar apo denuar për prindërit. Askund dhe kurrë. Dikush po thotë, se ndonjëri prej tyre paska qenë pronor i atij resturanti apo asaj kafeneje. Pse, qenka dashur të jenë lypsarë rrugësh për të marrë pushkën? Dikush po thotë se janë tradhëtuar. Edhe ata vetë po thonë që dikush i tradhëtoi, por nuk po duan të flasin edhe pse e dinë. Prandaj, nderi më i madh iu bëhet, nëse nuk mund t’i shpallim deshmorë, nëse nuk mund t’iu ndihmojmë, së paku mos t’i shajmë, mos t’i përgojojmë, sepse nuk na bënë nder, sepse ata një ditë do ta thonë të vërtetën. Mos të turpërohemi pa nevojë.
Në fund, edhe unë po them, Rrofte Shqipëria Etnike!
Rrofshin luftëtarëte Kumanovës!
Lavdi për jetë të vrarëve!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...