Published On: 2 Prill, 2016

Luftë të pakompromis klanit Thaçi, kundër veprimeve kriminale

 

Saim Tahiraj

Lindja e LDK-së ndodhi në një moment të rëndësishëm historik, janë shumë faktorë të rëndësishëm të cilët ndikuan në lindjen e kësaj lëvizje gjithëpopullore. Kjo lëvizje gjithëpopullore nxori në krye të sajë një elitë intelektuale shumë të ndërgjegjshme me në krye Ibrahim Rugovën, të cilët me përkushtimin, sakrificën dhe vendosmërinë e tyre u bën të pranueshëm për të gjitha shtresat e shoqërisë, madje u bë lideri shpirtëror i shqiptarëve në trojet e tyre jashtë Shqipërisë Londineze.

(Lexoni edhe:

http://www.shqiptari.eu/lufta-e-fundit-e-hashim-thacit-me-rugovizmin/)

Nga kjo lëvizje gjithëpopullore e quajtur LDK dolën edhe institucionet shtetërore të Republikës së Kosovës, të cilat vepruan duke u ballafaquan pa frikë me shtetin kriminalë të Serbisë, që kishte instaluar ushtrinë, policinë dhe forcat paramilitare.

Presidenti historik Rugova si një vizionarë që ishte nxori edhe simbolet tona shtetërore, si flamurin dhe himnin Dardan, pastaj vulën e Presidentit të cilat u pranuan shumë mirë nga i gjithë populli i Kosovës dhe u bënë simbolet më të dashura të tyre. Të gjitha këto simbole shtetërore që lindën së bashku me lindjen e shtetit janë të mishëruar thellë me tërë popullin shqiptarë të Kosovës.

Të gjitha përpjekjet e një grupi me ideologji të mykura komuniste tentuan në vazhdimësi me i kundërshtuar, madje ata arritën që me aktet e tyre kriminale ta djegin edhe flamurin Dardan në Prishtinë dhe Pejë dhe kështu provokuan keq tërë popullin e Kosovës duke ja lënduar rëndë piken më të ndjeshme, sepse flamuri dhe himni dardan tani më ishin simbolet me të cilat së bashku kishte lindur edhe shteti i Kosovës.

Flamuri dhe himni Dardan janë dy gjëra të shenjta për ne, sepse në to shohim tërë historinë tonë ndër shekuj, e deri te historia më e re e shtetndërtimit të Kosovës.

Çdo tentim që këto simbole të shenjta të largohen nga zyra e Presidentit është një provokim i rëndë që i bëhet popullit të Kosovës. Kjo është një vazhdimësi e një lufte të turpshme të një grupi kriminalë me ideologji të mykura komuniste, tipike pansllaviste, produkt i së cilës është edhe ky far i ashtuquajturi president.

Nëse kjo guxon të ndodhë, një përgjegjësi të madhe e bartin edhe kryesia e LDK-së dhe kryetari uzurpator i saj, si dhe të gjithë deputetët e LDK-së që ia mundësuan zgjedhjen e këtij krimineli në krye të shtetit.

Unë mendoj se të gjithë rugovistët e vërtetë duhet të bashkohemi dhe me një luftë të pakompromisë, dhe duhet ta luftojmë me çdo mjet këtë veprim kriminal të këtij krimineli sepse na ka prekë aty ku për ne është e shenjtë dhe këtë nuk guxojmë ta lejojmë.

 

Është bërë enkas për gazetën shqiptari.eu

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. besi thotë:

    se pari duhet ta ndrrojme isa mustafen nga kryetari i ldk dhe ne vend te tij ta zgjedhim anton qunin i cili i ka mbetun besnik idealeve rugoviane dhe nuk e votoj hashim thaqin dhe ishte kembengules ne zbardhjen e vrasjeve politike.Kjo lufte e pakrompomis duhet te filloj me isen se me vone me thaqin do te jete ma lehte

    Përgjigjiuni
    Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...