Published On: 3 Prill, 2016

LUFTA SPECIALE KUNDËR AUTOKTONËSISË SË MENDMIT DHE VEPRIMIT POLITIK SHQIPTAR – PSE ?

Lëvizjet politike te viteve 81-89 kishin mundesi reale te ishin antimoniste dhe properendimore! Sistemi i atehershem revizionist ne te cilin ishin rrit e edukuar disa gjenerata, sistem ky te cilin diktatori Enver Hoxha e quante teori dhe praktikë kapitaliste, rinise shqiptare te pranvers 81 i mundesonte qe kerkesen Kosova Republike ta lidhte me kerkesen per Pluralizem Demokratik. Mirepo misionaret e PPSH-es atebote le qe ishin ( dhe me siguri ende jane) kunder pluralizmit, por ata nga Levizja e atehershme kosovare kerkonin qe ajo te angazhohej qe edhe Jugoallavine ta largonte nga rruga e ‘revizioniste’ e perendimore dhe Jugosllavija te merrte per model Shqiperine Staliniste…!? Kjo ideologji te cilen atebotë ne Kosove e futi Partia e Punes se Shqiperise – PPSH, politikes se atehershme serbe i mundesoi qe ti shkatërronte gjitha te arriturat kushtetuese te Kosoves te fituara me gjak e djersë per gadi gjysem shekulli! Pushteti hegjemonist serb i atehereshem doli me arsyetimin se Jugosllavija ishte e rrezikuar nga elementi stalinist-antiperendimor dhe me lehtesi burgoste e denonte rinine shqiptare te Kosovës e viseve te saja ! Koha kerkonte nje alternative tjeter, por kush provonte dicka ndryshe nga “Rruga e Partisë” ai shpallej tradhetor dhe likuidohej nga Sigurimi dhe nga UDB-ja!
Alternativa e parë demokratike shqiptare e cila nuk respektoi kete skemë te imponuar nga SHIK-u i Shqiperise dhe UDB-ja Jugislkave dhe ne menyre legale kerkoi qe kjo rruge te ndryshohej e kthehej per 180 shkalle nga lindja kah perendimi, ishte Lidhja Demokratie e Kosoves! Lideri historik Dr.Ibrahim Rugova ngriti LDK-en si nje Parti te tipit Levizje, e cila do te bashkonte gjithe potencialin njerzor, intelektual, shpirtror e kombetar! Dr.Ibrahim Rugova ishte njeriu i duhur ne kohen e duhur, ishte njeriu i cili i tha jo monizmit jo stalinizmit, jo diktatures, jo enverizmit ! Rugova ngriti LDK-en si Lidhje (Aleancë) ne baza te tradites se mendimit e veprimit autokton politik kosovar , subjekt ky i cili per dy dekada e gjysme i rrezistoi jo vetem sulmeve te UDB-es e SHIK-ut, por edhe sulmeve te subjekteve kosovare si dhe kurtheve e nderskamsave te brgndshme te individëve te cilet provuan ta dibesojne e deri edhe eliminojne LDK-en si force Politike dhe Ibrahim Rugoven si lider! Eshte Partia Shqiptare Demokristiane e Kosoves e cila po ashtu si Levizje Demokratike i dha vetes qellim ta afronte çeshtjen e Kosovës me shtetet dhe popujt e perëndimit! PSHDK me lidhjet e veta te krijuara nepermjet partive simotra ne Evropën perëndimore, kontribuoi shume! PSHDK ishte forca e vetme politike e cila i qendroi besnike deri ne vdekje liderit Ibrahim Rugova dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës! Pas çlirimit te Kosoves nga zgjedha serbe, shume lider partiak provuan ta imitojne deri edhe zevendësojne LDK-ën dhe lidern e sajë Ibrahim Rugova! Mirepo, LDK edhe pas lufte mbeti force e vetme demokratike e karakterit LIDHJE – (aleancë), e etabluar dhe mjaft e fortë! Pas perfundimit te luftes ne kushte te lirise ne Kosove ishte koha te ngriteshin organizime te karakterit Parti e jo Lidhje apo Aleanca te reja me qellim te dobesimit te LDK-es!
Organizimi i cili u angazhua dhe krijoi skenare per ta shkatërruar dhe shpallur si te panevojshme LDK-en eshte krahu politik i Hashim Thaçit! Ky krah politik i mbeshtetur nga pasardhesit e PPSH-es dhe disa shtete mike te Serbisë u sterviten para, gjate dhe pas luftes qe ky krah si ta luftonte e shkatrronte LDK-en dhe Ibrahim Rugoven! Qellimi i ketyre forcave qe e luftuan LDK en ishte qe Kosova ta humbiste Autoktonsine e Politikes Kosovare! Krahu i Hashim Thacit fillimisht kishte menduar se emertimin Parti Demokratike e kishte rezervuar LDK per vete, keshtu Hashim Thaçi subjektit te vet fillimisht i dha emrin Partia per Progres Demokratik e Kosoves PPDK, por kur verejti se LDK nuk hoqi dore nga shkronja L, ky subjekt ndrroi emrin duke marr kete qe ka sot PDK! Perkunder faktit qe komplet Kryesia dhe Keshilli i Pergjithshem i PDK es ishin ish anetar te LPK-es te cilet i takonin ekstremit te majt stalinisto – enverist, perkunder faktit qe askush nuk kishte hequr dore nga ideologjia moniste ky subjekt i dha vetes emrin PARTI DEMOKRATIKE dhe me kete defakto i beri me dije LDK es se sikur gjate luftes qe FARK-un e kishte detyruar te shkrihej ne UCK ashtu tani LDK-ja do shkrihej ne PDK! Edhe Ramush Haradinaj nuk qendroi duarkryq ne kete drejtim, ai me nje pjese tjeter te krahut te luftes, kishte vendosur te themelonte nje ALEANCÈ – (Lidhje) per Ardherine e Kosoves me ndryshe nga ajo te cilen ja ofronte Kosoves LDK dhe Dr. Ibrahim Rugova…!!??
Me te njejten shprese por nga perspekiva te ndryshme edhe Behxhet Pacolli e Albin Kurti ne vend te partive me prigrame te qarta politike vendosen ti ngrisnin subjektet e tyre te karakterit Aleanca e Levizje politike te cilat Kosoves do ti ofronin me shume prigres se sa LIDHJA ( sipas tyre pa lidhje) Demokratike e Ibrahim Rugoves! Mirēpo keto subjekte edhe pse te tipit Aleanca e Levizje le qe nuk arriten t’ja marrin anetaresine LDK -es le qe nul bashkuan shumicen rreth tyre po as keto qe propagdndun lidhje e bashkim as mes veti nuk u bashkuan kurre!!!
PDK i qendroi besnik betimit te saje kriptokomunist, ajo beri çmos per ta shkatrruar LDK-en, nga likuidimet e aktivisteve te saje deri te minimi nga brenda, por as PDK nuk arriti ta shkatrroje LDK-en! Nga qe kjo bote funksionon ne baze te ligjit te veprimit dhe kunderveprimit, respektivisht te ekulibrimit te aksionit e reaksionit, tani ka ardhur koha e kthimit te borxhit!
Mirëpo, mjerisht ky subjekt kriptokomunist i tipit shkatrrues me liderin e saj narcisoid, tani jo vetem qe solli veten ne nje gjendje speciale te keqe , por edhe Kosoven e solli ne nje gjendje te veshtirë speciale!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...