Published On: 29 Shkurt, 2016

Lufta për jetë a vdekje: Emigrantët “mposhtin” policinë maqedonase

Qindra emigrantë u përpoqën të rrëzonin një rrjetë hekuri në kufirin greko-maqedonas, duke e goditur atë me një kartelë metalike publicitare të përshtatur për këtë rast.

Autoritetet lëshuan gaz lotsjellës dhe treguan armët teksa mijëra refugjatë u mblodhën në kufi për të hyrë në vendin ballkanik me qëllim vijimin e rrugëtimit për në Evropë.

Maqedonia dhe Serbia kanë fiksuar një kufizim prej 580 emigrantësh në ditë që mund ta kalojnë kufirin,a shtu sikurse edhe vendet anëtare të BE Sllovenia dhe Kroacia.

lufta

A group of migrants break through a fence at the Greek Macedonia border by charging with a home made battering ram Migrants chanted 'Open the border' and threw stones and the Macedonian police after they were forced backIt is estimated that 6,500 people are queuing at the fence near the Greek village of Idomeni waiting to be allowed to continue the trek into EuropeGreek riot police had to push back some of the migrants who tried to storm Macedonia from the Greek side of the border during a protest 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...