Published On: 18 Dhjetor, 2015

Lufta kundër terrorizmit dhe krimit, Orlando takon Tahirin/ Plan i përbashkët veprimi mes Shqipërisë dhe Italisë

Bashkëpunimi në luftën kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar, ishin në qendër të takimit të zhvilluar në Tiranë mes ministrit të Brendshëm Sajmir Tahiri dhe ministrit italian të Drejtësisë, Andera Orlando, i cili do të zhvillojë një sërë takimesh me përfaqësues të Qeverisë shqiptare. Pas takimit, në një deklaratë të përbashkët për mediat, ministri i Brendshëm, Tahiri theksoi se mes dy vendeve ka një bashkëpunim intensiv.

“Kemi një bashkëpunim intensiv me autoritetet italiane, veçanërisht kundër krimit të organizuar dhe terrorizmit, por edhe në sfidat që kanë prekur rajonin dhe Bashkimin Europian. Sfidat në kuader të krimit të organizuar dhe terrorizmit janë sfidat që nuk njohin kufij. Përpjekja jonë e pëerbashkët duhet të jetë intensive”, u shpreh Tahiri.

Nga ana tjetër ministri i Drejtësisë italiane tha se sfidat më emergjente aktuale janë ajo e emigracionit klandestin dhe terrorizmit.

“Ajo çka ndodh në njërin prej brigjeve të Adriatikut, pasohet në bregun tjetër. Ne kemi një histori positive në luftën ndaj krimit të organizuar, të cilën duhet ta përdorim për dy emergjenca. Njëra që është ajo klandestin. Njëra që parashikohet që mund të zhvillohet më tej është fenomeni i terrorizmit me karakter xhihadist. Të veprojmë sëbashku sikur të ishim një trup i vetëm. Sepse armiqtë janë të përbashkët , edhe aftësitë tona të ndërveprimit duhet të jenë të përbashkëta”, tha ministri Italian i Drejtësisë.

Në vijim ai shtoi se plani i veprimit konsiston në 3 pika: shkëmbimin e informacioneve, përgatitjen e operatorëve të gjyqësorit dhe policisë dhe reagimi i përbashkët.
Sipas ministrit italian, ekzekutimi i dënimit me burg është element shumë i rëndësishëm në parandalimin e fenomenit të radikalizmit, që po përhapet siç tha ai në Itali e Shqipëri.

Vetëm një ditë më parë, ministri Orlando u përball me një kërcënim terrorist nga ISIS.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...