Published On: 14 Tetor, 2016

Lufta e Tretë Botërore? Kjo armë është vërtet e frikshme

A po afron Lufta e Tretë Botërore?

Tabloidët britanikë po spekulojnë shumë me këtë ide këto ditë.

E para ishte Daily Mail, që shkroi se zyrtarët rusë jashtë vendit kanë marrë urdhër që të kthehen me familjet e tyre në Rusi.

A rrezikojmë një luftë bërthamore?

Rusët u kundërpërgjigjen me tallje, duke thënë se në fakt Luftën e Tretë Botërore e nisi Daily Mail.

Megjithatë, Kremlini duket se e ka marrë seriozisht garën e armatimit.

Së fundmi, Rusia ka zbuluar se si është e para armë në botë që përdor energjinë e mikrovalëve për të shkatërruar dronët luftarakë.

Arma e re është zbuluar nga zyrtarët rusë

Ajo është ndërtuar për të çaktivizuar avionët pa pilotë, madje edhe raketat deri në një kilometër larg.

Mostra e parë e kësaj arme është zbuluar nga Ministria e Mbrojtjes së Rusisë, e cila thotë se “Rrezja e vdekjes” do të përdoret për të çaktivizuar dronët e armikut, duke i shkaktuar atyre humbje të kontrollit.

Arma e re është ndërtuar nga Rusia në bashkëpunim me kompaninë UIMC.

“Tashmë efektiviteti i kësaj arme është provuar dhe ka dhënë rezultat. Kjo është një armë krejtësisht e re, e cila nuk është krijuar nga asnjë shtet tjetër megjithëse ka pasur tentativa”, tha një zyrtar, i cili shtoi se “Rrezja e vdekjes” përdor impulse me frekuencë të ulët për të bllokuar avionët e telekomanduar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...