Published On: 22 Janar, 2016

Lufta e Dobërçanit kundër Hashim Thaçit

  • Nuk janë vetëm deputetët ‘problematikë’ të LDK’së së Isa Mustafës ata që po e kundërshtojnë zgjedhjen e Hashim Thaçit për President. Kundërshtime për votën e të parit të PDK’së kanë filluar edhe anëtarët e thjeshtë të LDK’së dhe simpatizantët e saj. Më së shumti telashe po i dalin nënkryetarit të LDK-së, Lutfi Hazirit, pasi si udhëheqës i degës së kësaj partie në Gjilan është duke u përballur me revoltimin e nën-degës së Dobërçan të cilët nuk duan assesi që Hashim Thaçit t’i jepet Presidenca, ani pse marrëveshja e specifikon këtë.

Qëndrimi i Donika Gërvalla-Schwarz në Dobërçan të Gjilanit i ka dhënë zemër nëndegës së LDK’së që ta ngrisin zërin edhe më shumë për ta kundërshtuar zgjedhjen e kreut të PDK’së, Hashim Thaçi, President të vendit, me votat e deputetëve të partisë që ata e kanë mbështetur.

Kryetari i kësaj nëndege Naser Arifi  thotë se nëse deputetët e LDK’së e çojnë deri në fund marrëveshjen me PDK’në për të qenë Hashim Thaçi pasues i Atifete Jahjagës, do të jetë tjetër fyerje për elektoratin e partisë që aktualisht udhëhiqet nga Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa.

Sipas tij, Hashim Thaçi dhe partia e tij, bashkë me LDK’në kanë sjellë një qeverisje fatkeqe për qytetarët e vendit duke i lenë në pushtet njerëzit e njëjtë dhe mafioz të aferës “Pronto”. I njëjti, tregon se nga fillimi, si nëndegë, bashkë me disa nëndegë tjera, e kanë kundërshtuar marrëveshjen e nënshkruar në Dhjetor të 2014’ës mes Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit.

“Kur liderët tanë të LDK’së na premtuan se me “Pronto” asnjëherë nuk do të ketë koalicion, ne në fshatin tonë atë ditë kemi festuar deri në mëngjes me daulle, me surle nëpër kohë me shi. Duke mendu se më në fund u liruam nga pushteti mafioz”, tregon Arifi.

Naser Arifi shton se ai ka provuar t’i mbledhë deputetët e LDK’së që vijnë nga rajoni i Gjilanit dhe t’u bëjnë thirrje edhe atyre për ta dëgjuar zërin kundërshtues ndaj Thaçit. Por, sipas tij edhe pse tre prej tyre kishin paralajmëruar pjesëmarrjen në ketë takim me elektoratin, asnjëri nga ta nuk kishte ardhur në Dobërçan.

“Lidershipi jonë po e cenon direkt integritetin dhe dinjitetin e aktivistëve te LDK të cilët jo pak edhe në luftë kanë kontribuar për çlirimin e Kosovës. Duhet theksuar se pikërisht disa aktivistë tanë edhe pas luftës i kanë mbrojtë të armatosur zyrtarët e LDK-së, e në një rast nga reagimi i tyre është arritur edhe të shpëtohet familja e Kryeartit te atëhershëm të LDK’së në Gjilan. Prandaj ne po e ngrisim zërin kundër kësaj të keqe që po i vjen Kosovës”, thotë Naser Arifi.

“Tentimi me na poshtersu neve votuesve të LDK’së duke e tjetërsuar votën tonë do të dështojë dhe te gjithë ata zyrtarë të LDK’së që po lobojne dhe do te tentojnë me ba ‘Pronton’ president do ti përzëmë nga LDK të turpëruar”, shprehet ai.

Tutje, Arifi tregon për Gazetën Express, se njëjtë si deputetët, Famtir Rexhepi, Murat Hoxha dhe Lirije Kajtazi të cilët nuk iu përgjigjen ftesës së tij për t’ua takuar me elektoratin dhe strukturat e nëndegës, po vepron edhe kreu i LDK’së në Gjilan, Lutfi Haziri.

“Me kryetarin Lutfi Haziri jemi mundur të takohemi edhe komplet kryesia e nëndegës por deri tani nuk na e ka dhanë këtë mundësi, jemi mundur edhe privatisht edhe ashtu s’kemi mundur, shpresojmë që shumë shpejt do të takohemi”, tregon ai për shmangien e kontakteve që ia ka bërë aktualisht kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri.

Arifi, shpreh edhe bindjen e tij se nuk është vetëm nëndega e tij që ka marrë iniciativën për ta kundërshtuar votimin e Thaçit për President.

“Ne jemi në kontakt me shumë nëndegë të cilat janë të gatshme me na përkrah në këtë iniciativë, por duke e ditë se çfarë presioni psikologjik po përjetojmë ne gjatë këtyre ditëve, jemi tu i mbajt këto takime në fshehtësi por shumë shpejt lidershipi i LDK nëse nuk ndalet me këto provokime do të ballafaqohet me LDK’istat e vërtetë, të cilët do të reagojnë shumë fort kundër kësaj të keqe që donë me ja sjell Kosovës”, shton Arifi.

Gazeta Express ka provuar ta kontaktojë edhe Hazirin por ndonëse asistentët e tij kërkuan që pyetjet kryetarit t’ia dërgojmë me postë elektronike, përkundër disa ditë pritje nuk ka kthyer asnjë përgjigje.

Derisa muaji mars po afrohet bashkë me afatin për zgjedhjen e Presidentit të ri të vendit me votat e deputetëve të Kuvendit të Kosovës, Naser Arifi, shprehet i bindur se elektorati i LDK’së, përkundër presioneve të lidershipit të kësaj partie, do të arrijnë t’i ndalojnë që votat e LDK’së të shkojnë për Hashim Thaçin.

Arifi dhe nën-dega e tij mbështetje të madhe kanë marrë nga Donika Gërvalla e cila ditë më parë ka qëndruar në Dobërçan.

“Ardhja në fshatin e një personaliteti sikur që është e bija e Heroit tonë Jusuf Gervalla, Donika Gërvalla ka qenë nder për të gjithë banorët e fshatit tonë, pa marrë parasysh cilës parti i takojnë, e neve në kryesi na ka dhanë forcë, besim e guxim mos me u ndalë me këtë fushatë. Ajo është margaritari i LDK’së, të cilin lidershipi jonë nga frika e rrezatimit të tij ia kanë mbyll derën. Turpi le të jetë në fytyrat e tyre përgjithmonë me këtë veprim te tyre”, vlerëson Arifi.  /GazetaExpress/.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...