Published On: 28 Shtator, 2016

Lufta e “asllanëve” të turqizmit e të Serbisë në Kosovë

Bit Gecaj

Prapanice e zuze perpjete mbeteshi, sikur keni mbetur ju o shqiptare te mjere, qe veni ne krye, per te drejtuar shtetin, njerez qe nuk dijne te krjoin as luftoin per agjenda nacionale, dhe perhere mbesin “jagot” e djallit e varrmihesit e Kosoves.

“Luftuam si luane per xhamine ne Bruksel”! Keshtu na qenka deklaruar per mediat kryetari i Mitrovices, dje pas kthimit prej m’atane ures, qe akoma e ndane qytetin e Mitrovices!
Keta mjerane me pelegrinazhin e tyre disa oresh ne anen tjeter te Ibrit, bashke me luftetarin e paepur te agjendave serbo-arabe ne Kosove, kapuçkuqin e BIK-t, Ternava, zhvilluan andej ures nje “beteje”, jo per te mbrojtur shenjat e interesat identitare nacionale shqiptare, po nje truall ku dikure paska qene nje xhami, apo nje shenje qe mbrone dhe zhvillon turqizmin dhe rrite prezencen e saj ne Kosove!!! Mire, ta zeme se pasket luftuar per diça, po pse nuk luftuat per shqiptaret e debuar nga toka e tyre, duke filluar mu nga bregu matane, madje mu nga cepi i ures, te cilet tash e afro dy deceni jane shenderruar refugjate ne token e tyre, dhe serbet e serbi ua ka uzurpuar te gjitha pronat e tyre ne pjesen veriore te Mitrovices?!
Serbia, mbase as qe e ka ndermend te ndertoi fushe tenisi ne ate vend, po ky eshte stili i saj provokativ, me ane te te cilit shtyen me tej, agjendat e saj per te mbajtur ne krye te institucioneve te Kosoves njerezit e saj.
Gjesti i leshimit pe, para kembnguljes se “bahtireve” nuk eshte gje tjeter, veçse nje nga menyra me te cilen ajo perhere na i ka prodhuar “heronjte” tane, respektivishte, sherbetoret e saj!
Pse keta mjerane nuk ngulen kembe, ta zeme per ndertimin e mullirit te vjeter po thuaj ne vendin e njejte, i cili ka qene shenja identitare kulturore e sociale e Mitrovices? Pastaj pse lejuane keta mjera, qe ne qender te qytetit te shkaterrohet tregu i vjeter i Mitrovices, dhe aty te ndertohet nje xhami e madhe e stilit arabik megallomane deri ne paskajshmeri? A nuk e zhberi xhamia e qendres se qytetit nje objek teper me te rendesishem se ajo vete, tregun e qytetit te Mitrovices? A nuk ishte ai treg interes nacional, pike identitare, e para se gjithash sociale e qytetareve te saj? Mungesa e tregut te dikurshem, veç tjerash ka rrezikuar kualitetin e jetes, dhe ate shendetesor te qytetareve te Mitrovices, sepse tregtaret ne kete qytet per shume kohe, zarzavatet e gjerat tjera ushqimore i shesin buze rrugeve, dhe ne kushte te mjere higjenike, e te rrezikeshme sanitare!
Pse “ngulin kembe” bahtiret e mjeranet e tjere si ai veç per raste te tilla si puna e kesaj xhamie, qe edhe pa te cilen njerezit mund ti luten zotit, dhe ate ne gjuhen e tyre? Po pse nuk luftoin, pasi po na promovon si luftetare “asllana”, edhe per nje numer te madhe tjeter objektesh te interesit nacional ne Mitrovice e gjithandej Kosoves? A nuk eshte interes me i madhe ngulja kembe, ta zeme per Shkritoren Trepça ne Zveqan, pastaj qendren spitalore, ne pjesen veriore, e cila per kohen e saj ka qene nder me te mirat ne vende? A nuk jane keto asete me me interes nacional, se nje xhami leshi ku mblidhen njerezit per te ngritur prapanicen perpjete per te bere nje ritual fetar, te huaj e te mjere per shqiptaret???
Prapanice e zuze perpjete mbeteshi, sikur keni mbetur ju o shqiptare te mjere, qe veni ne krye, per te drejtuar shtetin, njerez qe nuk dijne te krjoin e luftoin per agjenda nacionale, dhe perhere mbesin “jagot” e djallit e varrmihesit e Kosoves.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Nje pershendetje te sinqerte per autorin e ketij shkrimi.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...