Published On: 30 Maj, 2016

Lu i zhgënjyer me shqiptarët: Popujt e tjerë reagojnë ndaj qeverive, ndërsa ju ja mbathni

Të dashur qytetarë shqiptarë!

Ju drejtohem juve, për t’ju falenderuar për pjesëmarrjen masive në lotarinë amerikane. Kjo tregoi vlerësimin e lartë që keni ju për vendin tim, pavarësisht se kjo do të thotë që nuk keni aspak konsideratë për vendin tuaj.

Kishte kohë që Evropa nuk kishte parë dëshirë të tillë të qytetarëve të një vendi që të iknin nga vendlindja. Ky ishte një sinjal që mori edhe BE, se pavarësisht se ju do të bëheni një ditë pjesë e saj, zemrën e keni në SHBA.

Unë kam pak kohë që rri në vendin tuaj. Në fillim më bëri përshtypje që çdo gjë që thonin ambasadorët, ju e merrnit për flori safi. Nuk kisha parë njerëz më të verbër në besimin ndaj të huajve. Por pastaj, kur pashë se ata që ju drejtojnë apo merren me politikë tek ju, janë më të pashpirt se çdo i huaj dashakeq, ndaj jush, e kuptova pse na shikoni në dritë të syrit.

Kisha lexuar për ju që jeni popull i besës. Mbase kjo ka ndodhur në historinë e largët. Apo e kanë shqiptarë që unë ende nuk i kam njohur. Pasi politikanët tuaj nuk ka si bëhen më të pabesë.
Ambasadori Arvizu më kishte treguar se jeni popull trim. E kishte parë këtë, kur u hodhët në erë në Gërdec dhe ju vranë në 21 Janar, e ju nuk nxorët gjysëm fjale. Po t’ia kishin bërë një populli tjetër, do të kishte reaguar. Por ju me trimëri, nuk e keni hapur gojën.

Librat e historisë thonë për ju shqiptarët e mi të dashur se nuk ju trembet syri dhe e keni ndjesinë e drejtësisë. Por më ka bërë përshtypje që ndaj çdo padrejtësie, ja mbathni nga syte kembet. Në përgjithësi popujt e civilizuar nuk lejojnë që të manipulohen. Reagojnë ndaj qeverive. Ndërsa ju reagoni në mënyrë shumë të çuditëshme. Ikni.

Këto libra thonë gjithashtu për ndjenjën e drejtësisë që është në shpirtin tuaj. Me thënë të drejtën, nëse do të ishte e vërtetë, nuk duhej të kishit një drejtësi kaq të korruptuar. Dhe më ngjan se juve nuk ua ka qejfi drejtësinë, por doni të jeni gjithmonë në anën e fituesit. Thellë në shpirt, më ka lindur dyshimi se ju nuk doni një drejtësi të paanshme, por doni të shikoni gjyqtarët të nxjerrin nga hundët lekët që ju keni dhënë dhe mbani shpresë se nga vendet që do lirohen, mbase do të përfitoni ndonjë. Sa për politikanët, jam i bindur që as ju intereson fare.

Të dashur qytetarë.

Me ndjenjën e thellë të keqardhjes, dua t’iu them se ky mund të jetë viti i fundit i lotarisë amerikane. Kush e mori, e mori dhe kush u dogj, u dogj. Por kam dëgjuar se jeni të zotë në dokumente fallco dhe emigracion klandestin. Rrugët janë të hapura, dhe kjo është një sfidë e re për ju.
Ju uroj vrapim të mbarë. Por herë pas here, mund të kujtoheni se nuk ju mungon asgjë që edhe vendin tuaj ta bëni të begatë.

Me dashuri,
Donald Lu

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. xhimi allkja thotë:

  na vjen keq per nderprerjen e llotaris por nuk eshte faji jon e as deshira jon per te ikur nga vendlindja . qeveritaret e kane kthyer shtetin ne cifligun e vet ku nuk funksiono as ligji e as drejtsia kjo vlen per te gjith popujt e ballkanit ,(nje shprehje popullore thot te gjith derrat nje turi kan )kjo per politikanet . nuk jam ndakort me mendimin qe jemi te zot per dokumenta fallco ,kjo do te thot ne djall fafshi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Shpendi thotë:

  I nderuari Lu

  Ju po e deshmoni nje nga virtytet e shqiptarit, ajo eshte baze e besimeve tona, qe mysafirin ne bese tonen ta respektojme, pala edhe kur na ofendon.

  Kete virtyt dhe ne Amerike sot nuk e gjeni dot, ndoshta edhe Trump eshte pasqyre e realitetit amerikan.

  Por ja qe varferia, thojne eshte dera e pabesise, e katandisi popullin shqiptar ne kete nivel qe vlerat tona shekullore ti mban ne kuti te mbyllor e grykesine ta shfaq. Por ja qe edhe ate grykesi nuk e mshef e tregon haptaz, virtyt qe edhe mund te respektohet nese e meta e saj behet shkas per permiresim, koha do deshmon.

  Po ja qe na u katandisen shpirterat ne kohen e xhaxhit, na humbi besa e feja, por mund te ju njoftoj se kutia e vlerave herdo kurdo do te hapet sado vone qe mund te jete.

  Po le te jete kjo fjale e juaj e hapur e mirepritur dhe e sinqerte e besoj nga ajo fitreja e paster qe keni pare te shqiptaret.

  Uroj qe Trumpi mos jete trumpetim i xhaxhit amerikan e pastaj mirepresim ahkrimin e rradhss.

  Me respekt por pa buzeqeshje.

  Shoendi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(1)
 3. engjell thotë:

  Cdo shqiptar edhe ai qeshte ne barkun e nenes duhet te jete mirenjhes Amerikes per Ate qe ka bere dje,ne ate moment: kur ne do te perfundonim sic perfunduan Kurdet.FALEMINDERIT!
  Sot Dashamiresia eshte zevendesuar nga interesi . Eshte shume e veshtire te kuptosh nese ky vend i cili perseri eshte ne udhekryq do te shpetoje babezise jo vetem nga te huajt por edhe nga “pashallaret e rinj”.Jeta njerezve u jepet vetem nje here dhe ata nuk jane peme.Amerika me nje status jo te pa konsiderueshem ne vendimmarrjen globale mund luaje interlokutorin per te inhibuar luften ne funksion te paqes globale.Nuk ka njeri qe nuk do vendin e vet.Me dhimbje largohen te gjithe.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 4. Lum Baca thotë:

  Kurr nuk kam lexuar nji konstatim ma te perpiket dhe te sakt per shqiptaret ne te gjitha trojet e jo vetem ne Shqiperi.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(2)
 5. Mister Donald LU:rrofsh e qofsh deri ne shekullin XXII.Kjo eshte e rrahura me e paqme qe kam
  lexuar per shiftaret e Ballkanit.Ata nuk benen njerez.Kur nuk i beri Enveri per 40 vjet me
  zjarr e me hekur . tani duhen te pakten 400 vjet qe te vijne ne kohen e Skenderbeut.
  Este ligji natyral i shperberjes.Jane pasojat e skllaverimit obskurantist musulman nga mongolet e turqise dhe presioni i kuq i komunizmit. Imagjimoni per nje moment tronditjen
  psikologjike te kriminalizuar te nie populli qe vetem Kadareja i thur lavdi.
  Respektet e mia dhe “Bon courage”mister LU. Paris 30/05/2016

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(5)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...