Published On: 30 Maj, 2016

Lu i kërkon të votojë reformën, ja si ia kthen Berisha SHBA-ve

Nga zyra e shtypit e Sali Berishës mësohet se sot ish kryeministri pati nje takim me ambasadorin e SHBA, Donald Lu.

Ne kete takim ambasadori Lu e njohu Berishën me perpjekjet e komunitetit nderkombetar per te arritur ne nje kompromis midis pozites dhe opozites per te votuar amendamentet kushtetuese brenda afatit te percaktuar.

Pra, me pak fjalë, duke qenë se i shkoi Berishës në takim dhe jo Lulzim Bashës, është e qartë se Lu pret që Berisha ta votojë reformën dhe të mos bëhet pengesë për një gjë të tillë.

Por reagimi i ish-kryeministrit ka qenë i papritur ndoshta për ambasadorin Lu.

Deputeti demokrat ka mbrojtur rastin e Flamur Nokës, duke i paraprirë se nuk do ta marrin në konsideratë faktin që pikërisht formularët e dekriminalizimit të kërkuar nga PD e nxorrën me probleme.

Berisha i theksoi Lu-së se Edi Rama nuk ka vullnet per zbatimin e ketij ligji.

Sipas tij “pasi ka futur ne Parlament vrases, pengmarres, trafikante jo qe nuk kerkon ndjese po perpiqet te maskoje aktin e tij kriminal duke i  krahasuar ata me deputete te denuar per shkelje te rregullave te trafikut rrugor apo te burgosur me ligjin e arratisjes se kohes se diktatures, nderkohe mashtron diplomate te huaj duke iu thene se ai vertet  ka futur kriminele nga Veriu ne Parlament por ato zona ashtu qeverisen dhe se ata i ka marre nga Berisha. Ne kete kontekst zoti Berisha theksoi se nga lista e PD nga viti 1991 deri sot nuk ka absolutisht asnje deputet apo kandidat per deputet te denuar per krimet e konventes. Biseda ishte e hapur!”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...