Published On: 18 Korrik, 2016

Lu dhe Vlahutin pranojnë ftesën e Metës, por me një kusht

Delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë, ka reaguar sot pas deklaratës së Kreut të Kuvendit Ilir Meta, lidhur me Reformën në Drejtësi.

“Reforma është parakusht thelbësor për integrimin në BE”, është shprehur delegacioni duke cituar Ambasadoren e tij, Roaman Vlahutin. “Pranojmë ftesën e Metës për t’ju bashkuar bisedimeve nëse partitë biden dakord”, thuhet në përgjigjen e Vlahutin.

Gjithashtu, ambasadori amerikan Donald Lu ka informuar Kryetarin e Parlamentit Z. Meta se e pranon ftesën e tij për t’iu bashkuar diskutimeve ditën e hënë, por me kusht që këto diskutime të bazohen mbi propozimin hibrid.

Më 10 korrik, si qeveria ashtu edhe opozita u angazhuan përpara Ambasadores Nuland se negociatat e ardhshme do të bazoheshin vetëm mbi propozimin hibrid, i cili vë në zbatim plotësisht paragrafin 88 të Komisionit të Venecias dhe ka mbështetjen e OPDAT dhe EURALIUS.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...