Published On: 7 Shtator, 2016

Lu ashpërson gjuhën: Krahason Shullazin me kohën e Al Kapones

Ambasadori Donald Lu ka ashpërsuar edhe më tej gjuhën mbi marrëdhëniet e politikës shqiptare me krimin. Ai e krahasoi situatën aktuale në Shqipëri me Amerikën e kohës së Al Kapones, duke iu referuar rastit të Emiliano Shullazit.

Ai deklaroi se Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë një asistencë të fortë për Byronë e Hetimit, duke thënë se ky është një paralajmërim i fortë për kriminelët që duan t’i afrohen politikës.

“Në Shqipëri ka kriminelë të fuqishëm që kanë lidhje politike, ndonëse kanë kryer krime. Një nga këto raste është ai i trafikantit Emiljano Shullazi, i arrestuar kohët e fundit, i cili prej shumë vitesh është akuzuar për vrasje dhe trafik droge. Në Shqipëri duhet të punohet shumë ndaj luftës ndaj korrupsionit pasi situata është kaotike. Qytetarët janë të gatshëm që këta persona të korruptuar t’i largojnë nga politika dhe qeverisja. Në SHBA e kemi hasur të njëjtin problem në kohën e Al Kapones. Ai ia kishte hedhur sistemit të drejtësisë falë lidhjeve që kishte me policinë, drejtësinë dhe bashkinë”.

“Shqiptarët janë të ngopur me kriminelët në politikë. Përpjekjet e sukseshme për të hequr vrasësit, trafikantët dhe përdhunuesit nga parlamenti dhe organet evendore do të ketë një efekt në uljen e mosndëshkueshmërisë të bosëve të krimit në Shqipëri.

Ky është edhe një parlajmërim për të gjithë kriminelët e tjerë: nëse do ti bashkoheni politikës do të jetë një biznes i keq. Aktiviti juaj kriminal do të dalë në dritë të diellit dhe do të hyni direkt në burg.

Reforma në drejtësi është e rëndësishme për të pastruar sistemin e drejtësisë nga gjyqtarët e prokurorët e korruptuar”.

“Kjo do të stabilizojë situatën problematike në vend, sidomos BKH që do jetë një nga institucionet e rëndësishme. Ky është një angazhim që SHBA do ta mbështesin duke bashkëpunuar me autoritetet shqiptare dhe drejtorin e FBI. Vetë kryeministri Edi Rama i vizitoi zyrat e FBI-së në prill. Do të ngrihet një grup serioz hetimi, ata do të bëjnë trajnimet më të mira me axhentët e FBI-së për të siguruar që ata do ta kryejnë mirë punën dhe do të mbikëqyren në punën e tyre. Shqipëria duhet të luftojë krimin e organizuar. Kjo është reformë për shqiptarët, pasi ne duam t’i mbështesim, pasi Shqipëria do të jetë e suksesshme në këtë drejtim me mbështetjen e aleatëve të saj”, tha Lu.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...