Published On: 10 Shtator, 2016

LSI letër Veliajt: “Skënderbej” s’mund të bëhet pedonale, Unaza e Vogël s’i jep zgjidhje trafikut! (DOKUMENT)

Lëvizja Socialiste për Integrim i është drejtuar me një letër kryetarit të Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj lidhur me problematikën e rënduar të trafikut rrugor në sheshin “Skënderbej”, aty ku prej disa ditësh kanë nisur punimet për shndërrimin e tij në pedonale.

Këshilltarët e LSI-së në bashkinë e Tiranës thonë se pas dëgjesës publike për projektin e sheshit që u mbajt me arkitektë, urbanistë dhe shoqëri civile, LSI i ka dërguar një letër Veliajt, dhe ende nuk ka marrë përgjigje.

Në letër, këshilltarët e LSI-së flasin me rezerva nëse Unaza e Vogël do t’i japë zgjidhje problemit të trafikut. Këtë, LSI e lidh me faktin se Tirana është qytet monocentrik, pra të gjitha akset takohen në qendër. “Kjo është problematike për transportin kur sheshi të kthehet këmbësorë”, – thuhet në pikën 4 të letrës.

Një tjetër problem që këshilltarët e LSI-së shohin në rëndimin e trafikut, është fakti që punimet në sheshin “Skënderbej” nisën ende pa u mbyllur punimet për Unazën e Vogël.

Po ashtu, në letër evidentohet situata e rënduar edhe si pasojë e kufizimit të trafikut në sheshin “Nënë Tereza”, dhe nga bllokimi i hapësirës para stadiumit “Qemal Stafa”, aty ku po punohet për të ndërtuar “Arenën Kombëtare.

Në këto kushte, këshilltarët e LSI-së në Bashkinë e Tiranës, i kërkojnë kryebashkiakut Erion Veliaj që kjo problematikë të futet në rendin e ditës së mbledhjes më të afërt të Këshillit Bashkiak. /Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...