Published On: 20 Janar, 2016

LSI kritika të forta Ramës, thellohet ndarja me PS

Një raport i Fondit Monetar Ndërkombëtar për vlerësimin e transparencës fiskale është bërë shkas që LSI-ja të kritikojë qeverinë. Përmes sekretarit të Përgjithshëm, Luan Rama, LSI-ja i kërkon qeverisë të reflektojë mbi këtë raport  dhe të jetë më e përgjegjshme në lidhje me standardet qeverisëse.

Luan Rama i kujtoi gjithashtu kryeministrit se sa herë qeveria s’i ka konsideruar me seriozitet qëndrimet e FMN-së, vendi është ballafaquar me fenomene krizash. Sipas tij ky raport është një sirenë alarmi që kërkon përgjegjshmëri.

Por provokimi i LSI-së për kryeministrin Rama shkon edhe më tej, kur i kujton se qeveria e drejtuar prej tij duhet të merret më shumë me gjërat për të cilat është votuar. Sipas Luan Ramës, rekomandimet e FMN-së duhen lexuar më me seriozitet sesa rekomandimet e Komisionit të Venecias për drejtësinë.

“Pa hyrë në detaje e ftoj qeverinë shqiptare të reflektojë me seriozitet e përgjegjshmëri, ta lexojë drejtpërdrejt raportin siç është shkruar. Duhet lexuar më me seriozitet dhe më me konsistencë se rekomandimet e Komisionet e Venecias. Mirëqeverisja impaktin e parë duhet ta krijojë tek cilësia dhe të ardhurat e jetës së qytetarëve. Ndaj e ftoj qeverinë të jetë më e ndjeshme, më e përgjegjshme kur është fjala për standardin e qeverisjes”, u shpreh Luan Rama./LAPSI.AL/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...