Published On: 18 Qershor, 2016

LSI komplikon situatën “e dua” e “s’e dua” draftin për Reformën në Drejtësi

LSI e Ilir Metës ka ndryshuar disa herë pozicionimin për reformën dhe qëndrimi i saj mes votimit dhe jo votimit të saj, nuk duket si një ndryshim humori. I pagëzuar si “kingmaker”, kreu i kuvendit këtë herë do duhet të mbajë njërën nga anët

Nga Vladimir Karaj

LSI ka kaluar në një marrëdhënie të komplikuar, me “e dua” e “s’e dua” draftin për Reformën në Drejtësi. Ilir Meta ka garantuar herë pas here votë të pakushtëzuar, por ndërsa ujërat kanë rrjedhur, LSI ka gjetur forma për t’u shfaqur së paku hezituese duke këmbëngulur te konsensusi me PD-në apo madje së fundmi, duke mbajtur një qëndrim edhe ndaj ambasadorëve të SHBA apo BE. Ndryshimi i qëndrimit erdhi në momentin kur reforma është mjaft pranë kalimit në votim dhe menjëherë pas takimit mes Lulzim Bashës e Edi Ramës e më pas mes Bashës e Metës në përpjekje për të gjetur kompromisin. Meta që deri pak kohë më parë kishte dhënë garanci për votën është tërhequr papritur dhe këmbëngul që PD të marrë atë që kërkon në negociata dhe që reforma të mos kalojë pa kompromisin e saj. Pozicionimi i LSI në krah të PD-së sa i përket vendeve të rezervuara e ka kapur gati në befasi partnerin në shumicë, që duket se kërkon aleancë ndërkombëtare në këtë rast. Negocimi ka vijuar ndërkohë edhe pse me rezultate të paqarta.  Megjithatë LSI duket se do jetë e dënuar të marrë krah. Roli i të mesmes që kjo forcë kërkoi gjatë këtij mandati duke synuar të bëjë pajtuesin, duket se nuk po funksionon, ndërsa Meta herë duket pranë PD-së dhe herë pranë PS-së sa i përket qëndrimeve mbi reformën edhe pse me gjasë nuk është qëndrimi i forcave politike në vend ai që do të vendosë se nga do të anojë peshorja.

Fillimisht LSI ishte thuajse “jashtë procesit”. Ajo as pati shfaqur publikisht interes as ishte ndjerë e përfshirë në ndërtimin e reformës. U duk sikur qeveria ishte në një mendje për atë që po bëhej, ashtu siç pati qenë për reformën territoriale apo të ngjashme që u ndërmorën prej shumicës. Ish-Ministri i Drejtësisë, Nasip Naço, po ashtu ishte shfaqur pozitiv në qëndrimet për shtyp apo edhe në organizimin e konferencave informuese. Kur ky i fundit dha dorëheqjen, u bë e qartë se diçka më shumë kishte ndodhur. Ylli Manjani, që mori vendin e tij, e bëri të dukej se LSI jo vetëm nuk i qëndronte draftit të ekspertëve, por se kishte një draft të sajin. “Nuk jemi republikë ekspertësh”, tha Manjani në një nga intervistat televizive. Konflikti mbi këtë çështje u bë aq i dukshëm sa Manjani ishte kundërshtari më i zëshëm i reformës. Qeveria dukej se nuk kishte të njëjtat ide, pasi ndërsa Rama i qëndronte draftit, për Manjanin ishte i nevojshëm një dialog politik. Ndarja mes PS dhe LSI sa i përket Reformës në Drejtësi u bë e dukshme. Jo vetëm sepse partia e dytë në koalicion vijon të prodhojë drafte shtesë kundër atij që mbështet kryeministri Edi Rama, por edhe sepse ai e Ilir Meta, kreu i Kuvendit, ndajnë një qëndrim krejt të kundërt sa i përket rolit të opozitës në reformë. Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, madje hodhi ide të një dialogu politik në Janar, i cili mund ta kishte kthyer reformën në fillimet e saj. Ndërsa ecejaket mes dy krerëve të koalicionit u shtuan, një sërë takimesh diplomatike, vizita në Tiranë e Sekretarit të Shtetit, John Kerry dhe më vonë vizita në SHBA e Edi Ramës, plus drafti final i Venecias duket se i sollën punët në një pikë pajtimi. Për nja po dy muaj, shumica dukej e qartë dhe unike. Meta dhe Rama ishin thuajse në një gjuhë, të gatshëm për të votuar draftin dhe se ishte PD që pritej dhe dakordësia e saj.

Kjo deri disa javë më parë. Plasja e disa skandaleve brenda në shumicë, nxori në pah se gjërat nuk ishin kaq të qarta. Pas shkarkimit të Shukri Xhelilit, skandali i të cilit për shumë ishte kurdisur nga brenda shumicës, përplasjet u bënë të dukshme edhe në rangje të tjera. Qëndrimet për reformën po ashtu ndryshuan javën e fundit. Ndërsa Rama duket se i bëri një listë lëshimesh PD-së në mënyrë që të kishte kompromisin, por vuri edhe kushte që sipas tij nuk kapërceheshin, ishte LSI që doli nga radhët. Madje ndërsa Rama takoi Bashën në prani të një përfaqësuesi të LSI, Meta nuk e pa të arsyeshme të kishte një njeri nga PS në takimin e tij, pas të cilit u duk se kreu i kuvendit ishte kthyer në qëndrime të tjera nga ato për të cilat deri në atë moment ishte rënë dakord.

Kështu Lëvizja Socialiste për Integrim u pozicionua qartë kundër qëndrimit të mbajtur nga kryeministri Edi Rama, për të ashtuquajturat “vijat e kuqe”. Në një dalje të posaçme për mediat, kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili dy ditë më parë, është përpjekur edhe një herë të bëjë të qartë se forca që ai përfaqëson nuk e mbështet votimin e njëanshëm të Reformës në Drejtësi, ndërsa ka theksuar se vijat e kuqe që kreu i qeverisë ka vendosur për institucionet e vetingut, nuk janë ato të vendosura nga Komisioni i Venecias. “Por, meqenëse siç është thënë dhe vazhdon të thuhet nga BE në mënyrë të veçantë në Tiranë, se Brukseli ka vendosur vija të kuqe mbi vijat e kuqe të Venecias, vlerësoj se i duhet dhënë fund përsëritjes së vazhdueshme të të njëjtave konferenca shtypi, të cilat në distancë ruajnë të njëjtat distanca dhe të njëjtat dallime dhe diferenca të mëdha e të pakapërcyeshme”, -tha Vasili. Vasili madje inkurajoi PD që të kërkonte qëndrim të qartë nga Brukseli.  “Duhet të kujtoj këtu edhe një gjë të ditur publikisht. Komisioni i Venecias, sikurse e kemi pranuar të gjithë, është i vetmi institucion që mund të përcaktojë standardet ndërkombëtarisht të pranuara të reformës, apo ndryshe siç thuhet me termat e rinj të ditëve të fundit, të përcaktojë pra vijat e kuqe të reformës”, -deklaroi Vasili, që ndërkohë la ta hapur mundësinë e votimit ose jo të reformës në seancë.

Ai madje mori në mbrojtje PD edhe përballë një figure që e djathta shqiptare e ka respektuar veçan. Pasi ish-ambasadori i parë i SHBA në Tiranë iu kërkoi deputetëve demokratë të votojnë Reformën në Drejtësi, nënkryetari i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, sulmoi ashpër ish-ambasadorin si një njeri i papërshtatshëm për të folur për çështjet politike në Shqipëri. “Na solli në kujtesë personazhe që sigurisht do të donim t’i harronim për shkak të rekordeve të tyre shumë negative dhe tragjike në të shkuarën. Ne nga Rajerson nuk presim këshilla për Reformën në Drejtësi. Sigurisht nga ai presim ndjesë për sjelljet flagrante të tij”, tha Vasili, duke e cilësuar si shumë negativ rolin e Rajerson në fillim të viteve 90’.

Por në linjën e Rajersonit, ambasadori amerikan, Donal Lu është shfaqur sërish dje si pjesë e negociatave. Ai është takuar me kryetarin Lulzim Basha, në një tjetër përpjekje për gjetjen e një dakordësie për miratimin e Reformës në Drejtësi. Ambasadorët Lu e Vlahutin janë angazhuar personalisht për këtë reformë që prej fillimit. Por zhvillimet e kohëve të fundit duket se e kanë vënë në dyshim kredibilitetin e tyre.  Deklarata e ambasadës së SHBA se opozita, ndryshe nga qeveria, nuk u tregua fleksibël në negociata dhe thirrja që ajo u bëri deputetëve të votonin në mënyrë individuale dhe më pas kundërpërgjigja e PD –së me publikimin email-eve të shkëmbyera mes saj dhe OPDAT për të treguar se ajo ishte treguar fleksibël duke pranuar vendet e rezervuara si variant i servirur nga OPDAT.

Kryeministri Rama ka vënë në dukje se është SHBA dhe BE që kërkojnë të mbajnë larg vendeve të rezervuara institucionin e vetingut që shihet si një nga më të rëndësishmit e procesit.

“Do të isha më i menduar edhe pse zor se do të ndryshoja mendim, nëse këtë pozicion do ta mbaja vetëm unë, nëse vija e kuqe për të cilën kam folur, do të ishte vija e penelit tim, por ky është pozicioni i SHBA-ve, ky është pozicioni i BE-së, ky është pozicioni i këtyre partnerëve strategjikë, në një proces ku përveçse do t’i shërbejë familjeve shqiptare, reforma do t’i shërbejë drejtpërdrejtë afrimit me BE”, deklaroi kryeministri Rama tre ditë më parë, duke e kaluar përplasjen politike mes palëve në Shqipëri në një përplasje mes opozitës dhe SHBA e BE.

LSI në këtë pikë është lëkundur duke kaluar herë në njërin krah dhe herë në tjetrin. Ajo tashmë duket më e interesuar që PD të marrë atë që kërkon dhe duket po ashtu mjaft më larg aleatit në qeverisje. Por ky nuk është “mesi i artë” që Meta dukej se synonte gjatë këtij mandati. Lëshimi prej tij i terrenit ndaj opozitës, fjalimet e stërgjata të Berishës në kuvend, nuk janë tani e vetmja gjë që socialistët ankohen prej aleatit. Në fakt, gati çdo lëvizje në terrenin politik në vend mund të interpretohet si një lojë me tre palë, ku LSI bën xhonglim duke kaluar nga njëri krah në tjetrin. Takimi Meta-Basha është ndërkohë një prej gurëve kilometrikë të një aleance, të paktën sa i përket reformës. Ky i fundit madje vjen pasi prej muajsh, PD ka hequr dorë nga përdorimi i termave “Rama-Meta” dhe i ka përqendruar akuzat vetëm te Rama. E lexueshme kjo edhe në deklaratat e ish-kryeministrit Sali Berisha apo edhe në ato zyrtare të PD, që duket se nuk e sheh LSI si pjesë të qeverisjes.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...