Published On: 3 Shkurt, 2016

LSI i fut një tjetër kunj Ramës për zgjedhjet në parti

LSI mezi ka pritur rastin t’i fusë nje kunjë tjetër Ramës. Në kulmin e bebatit ne PS, lidhur me faktin nëse do të ketë apo jo gare per kryetar, partia tjeter e koalicionit ka njoftuar jo vetem se kryetari Ilir Meta do te votohet me nje anetar nje vote, por se ai nuk perjashtohet te kete edhe kandidat rival.Lëvizja Socialiste për Integrim do t’i nënshtrohet brenda pak muajsh procesit të brendshëm zgjedhor. Të gjitha strukturat e LSI-së pa përjashtim do të kenë zgjedhje të reja, që priten të mbahen në pranverë. Përmes votimit të fshehtë dhe parimit ‘një anëtar, një votë’, anëtarët do të votojnë për të besuar kryetarin e LSI edhe për 4 vjet të tjera, sikurse edhe të gjitha strukturat e tjera drejtuesetë kësaj force politike deri tek organizatat bazë.

Sekretari i Përgjithshëm, Luan Rama, tha se tashmë është hartuar një dokument për hapjen e garës. Ai konfirmon se votës së anëtarësisë do t’i nënshtrohet dhe kryetari Ilir Meta, sepse sipas tij ndryshe nga PS kjo parti nuk i ndryshon rregullat sipas stineve. “Ky proces zgjedhor do të përfshijë të gjitha nivelet e partisë që nga organizatat pranë qendrës së votimit deri tek Konventa Kombëtare Zgjedhore dhe të gjitha strukturat e LSI-së. Votimi i fshehtë për të gjitha nivelet, kandidimi dhe konkurrimi përmes parimit ‘një anëtar një votë’ është konstant, i pandryshueshëm i LSI-së, sepse standardet dhe rregullat që normojnë mënyrën e zhvillimit të zgjedhjeve janë në edukatën e LSI-së dhe ne nuk i ndryshojmë kriteret sipas stinëve”, – deklaroi Luan Rama.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...