Published On: 23 Janar, 2016

LR-PDSH: Maqedonisë i duhet një EULEX për ta ç’rrënjosur krimin

Lëvizja për Reforma-PDSH-së  thekson se Maqedonisë i duhet një mision ndërkombëtar policor, ngjashëm si EULEX-i në Kosovë, që do të jetë në shërbim të Gjyqësisë dhe sidomos prokurores speciale Katica Janevës ku misioni kryesor i këtij angazhimi ndërkombëtarë do të ishte dekriminalizimi i shoqërisë dhe demokratizimi i saj.

Angazhimi eventual i faktorit ndërkombëtarë në Maqedoni me një mision të ngjashëm siç është EULEX –i në Kosovë është edhe kërkesë e faktorit politik opozitar në Maqedoni. Vetëm nëse kthehemi pas të lexojmë se çka kërkoi LR-PDSH-ja në Kuvendin e parë qendror të mbajtur në Shkup.

Më poshtë lexoni konkluzat e Kuvendit Qendror të LR-PDSH-së:

Kuvendi Qendror i Partisë Demokratike Shqiptare, në takimin e parë pas Kongresit, mbajtur më datë 4 Prill 2015, në Shkup, pas diskutimeve të shumta lidhur me situatën aktuale politike në vend, solli këto konkluza:

  1. Formimin e Qeverisë Teknike si instrument i daljes nga kriza;
  2. Delegjitimim të Qeverisë nga partitë politike shqiptare;
  3. Hapjen e procesit për zbardhjen e krimit financiaro-ekonomik dhe politik brenda shtetit;
  4. Hapjen e procesit për dekriminalizim të partive politike;
  5. Maqedonia të kyçet në kuadër të procesit të dekriminalizimit regjional (Kosovë, Shqipëri dhe Sërbi), me çka dekriminalizimi në Maqedoni do të bëhet me intervencë juridike nga Bashkimi Evropian.

Bashkimi Evropian po shqyrton dërgimin e një misioni evropian për drejtësi dhe polici në Maqedoni, me një mandat më të gjërë se misioni “EULEX” në Kosovë.

Burime pranë Bashkimit Evropian në Bruksel theksuan për INA se nuk përjashtohet mundësia e dërgimt të një misioni mbikqyrës dhe asistues në sistemin e drejtësisë dhe policisë në Maqedoni, pasi që parashikimet se vendi do të shkojë drejt një krize më të thellë dhe kaosi institucional.

“Pas rrënimit të sistemit të drejtësisë dhe policisë dhe partizimit të skajshëm, që ka ndikuar në humbjen e besueshmërisë tek qytetarët, është i pashmangshëm një misioni i tillë që do të jetë bartës i reformave. Deri tani kemi sinjale pozitive nga disa faktorë politik dhe kanë sugjeruar një mision të tillë. Por nga ana tjetër ka një rezistencë të theksuar nga struktura politike që kanë kapur sistemin dhe institucionet, që janë të zhytur në krim”, theksoi për INA, një diplomat i BE-së në Bruksel.

Misioni do të jetë i përqëndruar edhe tek Prokuroria Speciale, me ç’rast do të jetë një suport i fuqishëm për këtë institucion të sapothemeluar dhe që po përballet me barriera të ndryshme nga struktura të pushteteve aktuale në Shkup, që janë të ndërlidhur me aferën e përgjimeve.

Gjithçka do të bëhet e qartë për këtë mision pas vizitës së eurokomisionerit Johannes Hahn muajin e ardhshëm në Shkup, ku do të vlerësohet dhe skanohet kriza politike dhe mundësitë që vendi të shkojë ose jo në zgjedhje, që sipas pushtetit të udhëhequr nga VMRO-DPMNE duhet të jenë më 24 prill.(INA)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...