Published On: 8 Gusht, 2016

Lotët e Artë të Majlinda Kelmendit!

Xhudistja Kosovare, Majlinda Kelmendi ka bërë histori në Lojrat e Rios këtë të diele pasi ka fituar medaljen e artë në xhudo për femra, duke u bërë kështu atletja e parë nga Kosova e cila ka fituar një medalje olimpike, pas mundjes së Italianes, Odette Giuffrida në një duel të tensionuar, transmeton Gazeta Blic.

Rio shënon olimpiadën e parë në të cilën atletët janë konkurrues nën Flamurin e Kosovës e cila shpalli pavarësinë e saj nga Serbia në vitin 2008 dhe u pranua si shtet anëtarë i Komitetit Olimpik Ndërkombëtarë në vitin 2014.

Kampionia dy-fish e botës, e cila ishte bartësja e Flamurit të Kosovës në ceremoninë e hapjes të premten, më parë kishte përfaqësuar Shqipërinë në Lojërat Olimpike të Londrës në vitin 2012, por u kthye në shtëpi pa asnjë medalje atë kohë.

Japonezja, Misato Nakamura dhe rusja, Natalia Kuziutina fituan medaljen e bronztë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...