Published On: 20 Mars, 2016
Bota |

Londër: Frikë nga sulmet terroriste, edhe ushtria në gatishmëri (Video)

Sipas shtypit britanik, Forcat Speciale Britanike, njësi të Policisë Metropolitane, madje edhe një regjiment i ushtrisë, janë vënë në gatishmëri për të përballuar deri në dhjetë sulme terroriste të njëkohshme, të ngjashme me ato të Parisit, katër muaj më parë.

Shefat e sigurisë britanike i frikësohen sulmeve të ngjashme me ato të Parisit nga terroristët e rikthyer nga Siria.

Sipas “The Sunday Times” të Londrës, një regjiment i ushtrisë është në gatishmëri në Oksford, duke bashkëpunuar me njësinë e çmontimit të bombave kimike dhe biologjike. Forcat Speciale janë duke zhvilluar manovra për të reaguar në rastet e mjeteve shpërthyese të improvizuara.

Për të penguar një sulm të ngjashëm terrorist, si ai në Paris, mësohet se edhe Agjencia Kombëtare e Luftës Kundër Krimit, ka nisur një ofensivë për asgjësimin e armëve të zjarrit.

Ky lajm konfirmohet pas arrestimit në Bruksel, ditët e fundit të të dyshuarit tjetër për sulmet terroriste në Paris, katër muaj më parë ku humbën jetën 130 persona.

Mendohet se puna e Shërbimeve Sekrete britanike qëndron në një masë të madhe pas suksesit të eliminimit të sulmeve dhe komploteve të shumta terroriste në Britani gjatë viteve të fundit. /Top Channel

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...