Published On: 4 Prill, 2016

Loja’ me kufij, sjellë luftë

mustafrugova

Mustafë Rugova

Përditë e më shumë, çështja e kufirit me Malin e Zi po bëhet temë mbi tema… Të gjithë po flasin, por jo të gjithë janë në të njëjtat gjatësi valësh. Përderisa Qeveria po thirret në disa harta e në të dhëna të disa specialistëve të vendit, e së fundmi edhe në një komision ndërkombëtar, e ku e dinë mirë, madje më mirë se të gjithë të tjerët, se këtu po na luhet sërish një hile, ajo nuk po është në gjendje të marrë një vendim fiks, s’paku të dalë para qytetarëve të vetë e t’u thotë: ‘Të nderuar qytetarë, se ku është kufiri me Malin e Zi, këtë e dinë edhe zogjtë e malit, por ne duke qenë se jemi të pafuqishëm t’i vendosim gurët e mexhës aty ku edhe e kanë vendin, jemi të detyruar të pranojmë çdo vendim që na vie nga jashtë’! Kështu mbase disi do t’i kuptonim, anipse me kufi, nuk ka mandat të luaj askush, pra as Qeveria. Ndërsa, opozitarët, ndonëse po flasin të madhe, ata më shumë se sa për kufirin, e kanë hallin gjetiu. Qellimi i tyre dihet, ata gjithe kete zhurme e rrapellime qe po e bejne, po e bejne qe t’i forcojne pozicionet e veta politike, ose edhe me thjeshte, e gjithe beteja e tyre politike po behet vetem e vetem per konsum te mbrendshem, pra qe te perfitojne mundesisht sa me teper nga kjo katrahure… Ata qe e kane pernjemend, dhe qe demtohen me se shumti, jane banoret e thjeshte te Kosoves, e ne veçanti popullata qe jeton ne brezin kufitar me Malin e Zi. Sepse kurrkush me mire se keta nuk e din se kah i bjen kufiri, dhe sepse kurrkush me shume se keta nuk demtohet… Po e perseris, banoret qe kane jetuar e jetojne rreth e perqark kufirit, e dine mire, madje saktesisht se ku i kane megjat; njehere per faktin se mu keta jane ata qe i kane shkele, i kane sodite e i kane shfytezu den baba dem PERLAT e ketij vendi perrrallor. Nje tjeter fakt edhe me i madh se i pari, eshte edhe rrefimi e amaneti i baballareve tane, te cilet me tehun e shpates dhe me gryken e pushkes e kane ndale cernagorin, qofte ne Velike, ne Shekullare, ne Çakorr, ne Kacuberr e gjithandej ku e kemi pase hudutin me Malin e Zi. Une vete, kurre nuk mund te pajtohem me ate se çfare thote ndonje komision i huaj, sado me autoritet qe te jete, sepse gjithmone keto komisione nderkombetare kur kane nda pleqeni, ne na kane lene me gishta ne goje, e si duket te njejtin avaz po ndjekin edhe tash. Une, me shume se gjithkujt tjeter i besoj, babait e axhallareve te mi, te cilet jo njehere, na e deftonin historine e luftrave qe kane bere rugovasit me malazezet, e ku ne keto beteja kane marre pjese direkt edhe katragjyshet e mi, siç ishin vellezerit: Tahir, Avdi, Bardh e Mehë Hysa, e te cilet , gjithmone sipas gojedhenave, kurre nuk ka ba vaki, as edhe nje dite te vetme, kur e ka kerkuar nevoja, te mos jene ne pikat e lartepermendura, ose siç thuhej atehere, te HUDUTI. Apo edhe nje tjeter argument, qe eshte nder me te fresktit, kater djem te fshatit Pepaj, (fshat ky i origjines time), Besnik, Selman, Xhavit e Ramush Lajçi kane ra deshmore ne Qafe te Hajles, mu ne piken kufitare me Malin e Zi…Vetem kjo po te ishte, mua do me mjaftonte qe te mos i bindem asnje vendimi , madje edhe nese behet fjale vetem per nje pellembe toke, e lere me per mija hektare! Merre me mend, se ne çfare rrethanash e kushtesh i kane mbrojte kufijte baballaret tane, po sot qe kemi shtet, e ku e kemi nje mije here me lehte t’i ngulim kembet, e mos te dorezohemi pa kushte ndaj nje shteti sa grima, siç eshte Mali i Zi. Te thuhet sot, se nuk e paskemi ditur qe kufiri nuk paska qene ne Çakorr, siç po i ndegjojme disa politikane atje, jo vetem qe eshte ligesi, por eshte kulmi i poshteresise. Nje fakt tjeter, sidomos per ata qe thirren ne Ibrahim Rugoven, por qe bejne te kunderten e tij, po ua ofroj edhe nje deshmi, ku vete Ibrahimi thote: ‘Me poshte se ne Çakorr nuk guxojme te biem… Ne Çakorr, Kulle Moknave, Qaf Dasmoreve dhe ne pjese tjera, nuk do të preken, se eshte dhe ndarja natyrale dhe se aty ka qene kufiri përhere. Ne nuk mund te pretendojme ne ato pjese tjera që kemi pasur me perpara…, ato kane shkuar nuk mundemi ne kete kohe çka te bejme.’ Epo, siç thote nje komentues, poshte kesaj deklarate te IR, dhene me 2002:’Rugova ka fole pak, po ka thene shume’. Per fund, nese edhe kesaj here behemi zemergjere e leshojme pe, neser kur te ndahet kufiri me Serbine, kemi me u nda edhe me keq. Por, nese i ngulim kembet e i themi Crnagores edhe atyre qe e mbeshtesin kete shtet shkembor, pa pike dyshimi se edhe me Serbine kemi me pase me lehte. ‘Loja’ me kufij, sjelle lufte’, thote nje patriot, me te drejte!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...