Published On: 26 Shkurt, 2016

Hashim Thaçi u zgjodh President, me flakë, tym, presione (Video)

(I freskuar)

Hashim Thaçi është zgjedhur president me 71 vota në raundin e tretë të votimit, nga 81 deputetë sa ishin të pranishëm, vetëm 10 vota ishin të pavlefshme, ndërsa kundërkandidati ka marrë zero vota. Rafet Rama se votoi as veten.

Më pas fjalën e ka marrë Hashim Thaçi, me zgjedhjen president.

Ka filluar raundi i tretë i votimit për president të Kosovës.
Ndërkohë, Thaçi në raundin e dytë ka marrë 64 vota derisa një raund përpara kishte marrë vetëm 50.

 

Hashim Thaçi me vota policore po synon Presidencën!

Numri 2 i qeverisë Hashim Thaçi, po përdor çdo mjet të pushtetit që të bëhet president. Përveç se shtypi protestën me dhunë, ai në raundin e dytë nga 50 vota e ka ngritur në 64, për 14 vota, dhe nuk ka mënyrë tjetër se qysh janë shtuar, veç me presion e kërcënime, prandaj edhe duke se ka vendosur ta lëshojë seancën kreu i Kuvendit Kadri Veseli, për të luajtur rolin e denoncuesit nesër. SHQIPTARI.EU

 

Dështon raundi i parë i votimit, vetëm 50 vota merr Thaçi

Dështon raundi i parë i votimit të presidentit, rezultatet e shpallura në procesin e votimit të presidentit që ëhstë duke u zhvilluar në Kuvendin e Kosovës komisioni shpall këto rezultate: Në votim depuette kanë marrë 81, 27 janë të pavlefshem, vetëm 50 vota merr Thaçi.

Në shpalljen e reuzltateve për raundin e dytë janë  81 gjithësejt deputetët që kanë marr pjesë,  15 të pavlefshme dhe 64 janë pro Thaçit, 2 depuetët kanë votuar për Rafet Ramën.

Mustafa intervenon te deputetët për Thaçin

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka lëvizur nga vendi i kabinetit qeveritar për te grupi parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës në sallën e Kuvendit të Kosovës.

Nuk dihet arsyet, megjithatë, kjo lëvizje e Mustafës ndodhi në momentin që Hashim Thaçi morri 50 vota në raundin e parë për president.

Deputetët do të vazhdojnë me raundin e dytë të votimit, ku prapë kërkohet që presidenti t’i ketë vota.

(I freskuar) – 

Deputeti Ismail Kurteshi duke folur në Kuvend se pse Hashim Thaçi nuk duhet të zgjidhet president, tha se pos tjerash kjo nuk duhet të ndodhë, pasi ai është pasuruat duke vjedhur. Ai po ashtu i tha Listës serbe, se pavarësisht se çfarë marrëveshje keni bërë ta dini, se ajo është jo legjitime, dhe nuk do të përmbushet.

Deputeti i Nismës për Kosovën, Zafir Berisha tha se dialogu me Serbinë është kulminacioni i asaj se pse Thaçi nuk duhet të jetë president i Kosovës, dhe sipas tij krijimi i “Zajednicës” do të krijojë një shtet jofunksional.

“Ju me veprimet e juaja keni sjellë edhe Gjykatën Speciale. Dialogu me Serbinë është kulminacioni i asaj se pse nuk duhet të jeni president, pasi ju jeni duke biseduar në Bruksel se si të ktheni Serbinë në Kosovë. Përmes “Zajednicës” do të krijoni një shtet jofunksional. Ju jeni kampion i dështimit të politikës së jashtme”, ka thënë Berisha.

Daut Haradinaj, çu kallo Nurë si e la Rugovën pa varros me gardë

Daut Hardinaj i tha ku ishit ju deputetë të LDK-së ku jeni ju, dhe Melihate që e votoni sot Hashim Thaçin, ishin këta të PDK-së që e lanë Rugovën mbi dhe, nuk deshtën me varros, tregoni kush ia bëri nderimet, trego Nurë, fol hapur si e la Rugovën pa varros me Gardë, fol Nurë hapur, tregoni si u varros me nderime pastaj. Ku është Agim Çeku, çu rrëfe se pse nuk e la Gardën me varros Ibrahim Rugovën?

Ku është vra baba i Ibrahim Rugovës Uka, në Çakorr, tregoni, është territori jonë. Çka i ofrut Listës serbe tregoni.

Edhe ti Azem e ti Adem, duhet ta dini, se Serbia kurrë më e fuqishme nuk ka qenë në Kosovë.

Kuvendi ka filluar seancën duke propozuar Hashim Thaçin kandidat për president, si i nominuari kryesor nga PDK-ja, ndërsa, propozimin formal e bëri shefi i grupit Adem Grabovci, ndërsa për kandidatin tjetër formal, që është bërë po nga PDK-ja, rafet Ramën, formalisht e propozoi deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu.

Kuvendi ndodhet në një pauzë të pakuptueshme prej 15 minutash, kinse për Komisionin e numrimit të votave.

Në sallë ndodheshin 104 deputet, duke munguar 16 deputetë, katër të paktën zyrtarisht dihet se mungojnë nga LDK-ja. SHQIPTARI.EU

 

Seanca e Kuvendit të Kosovës, me të vetmen pikë të rendit të ditës; zgjedhjen e presidentit të Kosovës, ku Hashim Thaçi ka kundërkandidat deputetin e PDK-së, Rafet Rama, pritet të fillojë së shpejti.

 

Armend Zemaj dhe Doruntinë Maloku, votojnë kundër, por e zgjedhin president Thaçin

Doruntinë Maloku tha se nuk do ta votojë Hashim Thaçin për president, por ajo ka heshtur për kuorumin, dhe tha se do të merrë pjesë në seancë.

Edhe deputeti Armend Zemaj, që e njeh mirë procesin e votimit, megjithëse nuk do ta votojë Thaçin të zgjidhet president, ai tha se do ta bëjë kuorumin, pasi nuk mund ‘ti bashkohet çadrave’. SHQIPTARI.EU

 

Mustafa ende nuk po i bind dot deputetët e LDK-së ta votojnë Thaçin President

Isa Mustafa si duket është duke dështuar që ti bind deputetët e LDK-së që ta votojnë Hashim Thaçin president, ka kaluar gjysmë ore nga koha kur është dashur të fillojë séance, dhe ata ende nuk po hyjnë në seancë, por vazhdojnë të debatojnë.

Pas Adem Salihajt dhe Vjosa Osmanit, edhe deputeti Hatim Baxhaku e Shpejtim Bulliqi të LDK-së kanë deklaruar se nuk do të marrin pjesë në seancë dhe se do të refuzojnë votimin e Thaçit president.

Shpejtim Bulliqi deputet i LDK, kundërshtuesi kryesor shkencor i demarkacionit i thotë jo Hashim Thaçit që të zgjidhet president. “Jo nuk shkoj në seancë”, konfirmoi për shqiptari.eu se nuk do të merrë pjesë në seancë.

Në ndërkohë edhe deputeti pa grup parlamentar, Shaip Muja, ka thënë se nuk do të marrë pjesë në seancë për zgjedhjen e Thaçit.

Në ndërkohë, është rritur numri I protestuesve që kundërshtojnë zgjedhjen e Thaçit president.SHQIPTARI.EU

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...