Published On: 24 Shtator, 2016

Lista/Gratë më të pasura të deputetëve shqiptarë, ja kush kryeson

Deputetët shqiptarë dhe familjarët e tyre janë të detyruar të deklarojnë të ardhurat  vjetore nga çdo burim. Bazuar në deklarimet e tyre pranë Inspektoriattit të Deklarimit të Pasurive, ODA (Open Data Albania) ka renditur gjithë zërat e të ardhurave të deputetëve dhe në fund  ka renditur deputetët me të ardhura më të larta gjatë vitit 2015.

Një pikë interesante në tabelat e prezantuara nga ODA është edhe ajo që liston të ardhurat e partnerëve të deputetëve, bazuar në pagat e tyre.

Në listën e bërë publike, kryeson bashkëshortja e deputetit socialist Anastas Angjeli, Greta Angjeli, e cila gjatë vitit 2015 shënoi një shumë prej 36.514. 135 lekësh të ardhura në vit,  ose rreth 3.000.000 lekë në muaj.

Në vend të dytë, qëndron bashkëshorti i deputetes Olta Xhaçka, i cili është gjithashtu deputet i Kuvendit të Shqipërisë dhe shënon rreth 14.631. 296 leke te ardhura vjetore nga paga, ndërkohë që në vend të tretë qëndron bashkëshortja e deputetit Florian Mima.

Interesant është në këtë renditje pozicioni i bashkëshortes së Kryeministrit Rama, që arrin të sigurojë nga paga e saj  3.273. 807 leke në vit, afërisht 272.000 leke në muaj, duke u renditur në vendin e 14-të. Ndërkohë, bashkëshortja e Kreut të Kuvendit, Monika Kryemadhi qëndron në vendin e 21-të, duke siguruar rreth 2.629. 956 lekë të ardhura vjetor, ose rreth 219.000 leke të ardhura në muaj.

 

grate

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...