Published On: 30 Prill, 2016

Lista Serbe i kërkon Tomë Gashit të tërheq fjalën “shkije”, ky nuk pranon

Lista Serbe ka reaguar ndaj avokatit Tomë Gashi i cili në një paraqitje televizive i quajti serbët “shkije”.

“Gashi si njeri i edukuar dhe avokat, do të duhej ta dinte se çfarë pasoja mund të nxisë një deklaratë e tillë e ulët. Kjo është shprehje e pastër e urrejtjes me qëllim që t’i provokoj serbët gjata njërës nga  festat tona më të shenjta. Në emër të popullit serb në Kosovë kërkojmë falje publike, sepse shprehje të tilla të një qytetare me shkollim akademik rrënojnë normalizimin e marrëdhënieve për të cilat punojmë në themelet e së ardhmes së përbashkët dhe bashkëjetesës”, thekson Lista Serbe, transmeton Indeksonline.

Nga kjo listë po ashtu apelohet në Odën e Avokatëve të Kosovës që të reagojë, pasi që sipas tyre me këtë shprehje Gashi drejtpërdrejt i ka sjellë dëm këtij institucioni.

Në anën tjetër, Tomë Gashi i kontaktuar nga Indeksonline nuk ka pranuar të kërkojë falje. “A s’po keni me çka me u marrë a?”, ka qenë përgjigjja e vetme e Gashit.

Tomë Gashi është avokat i Azem Sylës dhe në një paraqitje publike në Klan Kosova e ka përdorur termin “shkije” duke ju referuar serbëve, me arsyetimin se edhe serbët ju referohen shqiptarëve me nëncmim “shiptari”. /Indeksonline/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Sefedin Krasniqi thotë:

  Shumë mirë paska thënë Toma. Së paku këtu s’paska rrejt sikur që na krypi këto ditë për Azem Sylen: jo po vjen, jo s’po vjen, jo ka fol me UELEX, jo nuk në arrati, por ku është s’e di, jo e mbajti fjalën thua se gjyqësia në KS ende gjindet në nivelin e dhënies së besës!

  EDHE TOMA E MERITON NJ!E ILAHI

  Hajt Tomë të prift e mbara
  100… copa i ke qit përpara
  Veç in’challah ka kush t’i numron
  Se edhe ti na ke dal azgan !

  Hajt Tomë Gashi, o shylevek
  Avokatët duhet t’kenë yrrnek
  Krejt trimat, i ke mbrojt’
  Nxjerrjau shpirtin, e mshoju fort

  Aman Tomë ndijmoju, mos luaj
  Fole e fol, kurgjë mos thuaj
  Llafe Im Zot, llafe pa ndërpre
  Një nga një në xhep me i pre!

  SK

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...