Published On: 27 Shkurt, 2016

Lista e serbëve të kërkuar nga Interpoli për vrasjen e 327 shqiptarëve

 • Prishtinë 26 shkurt  – Akuzat kundër deputetit të partisë së Tomisllav Nikolliqit (SNS), gjeneralit famëkeq serb Momir Stojanoviq, i ka ngritur EULEX-i tashmë një vit më parë, por ende nuk kanë dhënë asnjë rezultat.
 • Sipas EULEX-it, aktakuza është bërë si rezultat i hetimeve të këtij misioni për mizoritë e kryera nga forcat serbe në fshatrat Mejë dhe Orize, si dhe në Rekën e Keqe të Komunës së Gjakovës, njoftonte një vit më parë zëdhënësja e EULEX-it, Besa Domi.

“Urdhër-arresti është lëshuar nga prokurorët e Prokurorisë Speciale të EULEX-it në Kosovë, ndërsa kjo i është dorëzuar Interpolit përmes UNMIK-ut”, deklaronte asokohe Domi për mediat.

Deklarata e EULEX-it, më 24 prill 2013, bënte të ditur se prokurorët e EULEX-it nga Zyra e Prokurorisë Speciale të Kosovës kishin nisur një hetim për krimet e kryera në komunën e Gjakovës më 27 dhe 28 prill 1999, që përfshijnë Mejën, Orizen dhe fshatrat tjera në Rekën e Keqe.

Prokurorët kishin identifikuar deri më tani njëzet të dyshuar, të cilët janë subjekt i aktakuzës për krime lufte kundër civilëve shqiptarë, përfshirë vrasjen e 372 vetave, torturimin dhe trajtimin çnjerëzor, për vuajtjet e mëdha të shkaktuara gjatë dëbimit, plaçkitjen e pronave… Të gjitha këto krime serbe janë bërë me ndihmën e forcave ushtarake.

Shumica e viktimave ishin gjetur në varrin masiv në Batajnicë afër Beogradit, konfirmon EULEX-i

Masakra në Mejë dhe rreth saj, është një prej më të mëdhajave gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999.

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Buja thotë:

  PO Vllezer duhet Denu keta Gjakpirsa ne gjitha metodat e mundshme ,Po edhe ne duhet te jemi sa me te forte ne te ardhmen Ta forcojme shtetin me Pun e perkushtim me te madhe s eqe kemi ,jemi pak Pertace nga Natyra Fjal keq sa nuk ben Negatif ne Max..!! Duhet ti pervilemi Punes sa me pare aq me mire se Cili nga ne!!! Ti Sabit pos me kan shka shqip foles ose , Naj papak i pa shkolle Naj keni Lodhe me kso Hashimi kshtu e e tjetri kshtu jeni ba si grate mahalles ose e keni Mizen ner Kapuq !! me falni po me kso Rangi te njerzve nuk kam shprehje tjeter veq s eme ra atje ku jan dhe sa Meritojne

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Haxhi Kuçi thotë:

  Nese jeni te interersuar me denue gjenocidin serb qe beri ne kosove e trojet e tjera ,te nderuar shqiptar e keni peticioni per te nenshkruar.
  Urdheroni e nenshkruani kete peticion qe te denohet gjenocidi serbo qetnik,bashk me koloboracionistet shqiptar.

  https://www.change.org/p/serbia-dhe-sherbetoret-e-saj-te-gjykohet-gjenocidi-i-shqiptareve-nga-ato-shtete-sllave-dhe-sherbetoret-e-tyre?recruiter=479668286&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=share_page&utm_term=des-lg-notification-no_msg&fb_ref=Default

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(1)
  • moisi thotë:

   githshka pèr shqiptarinè mund tè behet,izraelitèt kèrkuan e gjetèn naziztèt mbas lufte dhe i dènuan o i vranè ne nuk jemi nè gjendje me gjet kèto serb qè kan kryer krime ndaj shqiptarèvet vetèm nè qoftèse nuk duam

   Përgjigjiuni
   Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 3. SABITI thotë:

  FAL MARVESHJES SE MSHEFT
  SE HASHIM TRADHTARIT DHE VUQQIQIT KOSOVART SGUZOJN TA PADISIN SERBIN..

  DERI SA HAHSIM TRDAHTARI ASHT NE POLITIK ASNJI SERB NUK DOT AKUZOHET…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...