Published On: 25 Mars, 2016

Lista e porositësve të vrasjes së kolonelit! Një polemikë dhe pse përmendet Milaim Zeka në këtë vrasje?

Polemikë – Heroi dhe guru nuk janë njësoj

 

Shkruan: Sefedin Krasniqi

E nderuara zonja Diana Rexhepi,

letrën Tuaj drejtuar Ibrahim Kelmendit e kam lexuar rastësisht, sepse faqen e tij nuk e përcjell. Për këtë kam arsye të fortë. Sidoqoftë, as për të mirë as për të keq, rrugët e mia me t’Ibrahimit s’janë kryqëzuar kurrë, prandaj as nuk kanë nevojë të ndahen  sikur rrugët tuaja.

Letra jote ishte shumë prekëse, sepse, Ju, zonjë e nderuar, Ibrahim Kelmendin e kishit ditur për Guru. Mirë ke bërë që i je kthyer heroit tënd – Abesë. Heroi dhe Guru nuk janë njësoj.

Dy fjalë për Ibrahimin

Megjithatë, me Ibrahim Kelmendin kemi pasur vetëm një debat direkt në FB në faqen që i kushtohet Ahmetit Krasniqit (pa ofendime dhe sharje reciproke). Ndërsa, ato që thuhen për te në librat «Kështu foli Tahir Zemaj» janë rrëfime të z. Zemaj dhe ndonjë kolegu të tij. Pas këtij debati, e di që dy herë ia kam refuzuar ftesën për miqësi. Nuk e them këtë për ndonjë mendjemadhësi, veçse nuk mund të jem mik në asnjë mënyrë me një person që për së gjalli i ka vënë etiketën e tradhëtarit Ahmet Krasniqit (heroit tim -Dudajevit shqiptar). Në vazhdën e përgatitjes së fushatës për vrasjen e tij në Tiranë dhe për së vdekuri, për ta arsyetuar këtë vrasje nga një dorë mizore, ka shkuar aq larg dhe ka sajuar një luftë në mes Fehmi Lladrovcit dhe Ahmet Krasniqit «e zhvilluar» për kazermën «Kanjiza» në Gospiç ku Ahmeti ka qenë komandant. Këtë propagandë të mjerë e ka shpërndarë shpesh nëpër faqe të internetit. Por, sipas dëshmisë së Dr. Drazhen Jerkoviç, atë kazermë Ahmet Krasniqi ua kishte dorëzuar forcave kroate, gjegjësisht Shtabit të Krizës për Likë. http://computer.sq.cosmotopic.org/4… . (Këtë artikull e kam përkthyer unë dhe e kam origjinalin në kroatisht).

Në këtë dëshmi shumë të pistë i ka ndihmuar Bedri Islami, i cili është bazuar në  dëshmitë e një komandari mizevir të quajtur Mensur Kosumi «komandar», për pak kohë, i UÇK-së i Shtabit të Ciçavicës me seli në Zhilivodë-vendlindjen e Ahmetit. Për më shumë lexoni këtu përgjegjen time dhënë treshes (crna trojkes):  https://mbasic.facebook.com/notes/s…

 

Debat me akuza e ofendime të rënda

 

Gjatë atij debati që e përmenda më lartë, Ibrahim Kelmendi ka deklaruar se «ditën kur të zbulohet vrasësi i Ahmet Krasniqit do t’ia bëj tapi tokën e babës» në shenjë shpërblimi!

Në debatin në fjalë pati marrë pjesë direkt edhe Milaim Zeka. Me Ibrahim Kelmendin  patën ndërruar fjalë të rënda. Milam Zeka e akuzonte Ibrahim Kelmendin se ky kishte shkruar në një libër se me vrasësin e Ahmet Krasniqit kishte zhvilluar një intervistë. Por, atë natë, ky e mohoi dhe e quajti Milaimin «akrobat». Fatëkeqësisht, atë debat njëri nga moderatorët e kësaj faqeje e kishte suprimuar, por e kishte ruajtur një dosje për vete. Me këtë rast dikush e përmendi vrasësin e mundshëm apo shoqëruesin e vrasësit (Agron Sylejmani), i cili u vra pas shpine nga shokët e vet, por jo gjashtë muaj pas vrasjes së ministrit Krasniqi, siç thotë Ylli Polovina, por në Lluzhan në demonstratat e vitit 2004, ditën kur u vra edhe një polic i Ganës. Ja shkrimi i Y. P. dhe një paragraf : Ylli Polovina, botuar në gazetën “Shqip“, më 6 shtator dhe në “Ndryshe“ më 17 shtator 2008. http://www.yllipolovina.com/index.php?page=news&news=504

Mes tjerash thuhet: «Ai që shtiu mbi Ahmet Krasniqin nuk e dinte mbi cilin person po dërgonte vdekjen. Thjesht i kishin thënë se do të vrisnin një tradhëtar të çështjes shqiptare dhe spiun serb. Që po i merrnin jetën pikërisht Ministrit të Mbrojtjes së Qeverisë së Republikës së Kosovës e dinte mjaft mirë personi i dytë, ai që i tregoi atentatorit personin-objektiv të shënjestrës. Ky ishte nga një qytet me emër të mirë nga Kosova. Deri atëhere njihej si njeri i mirë, por që më pas iu dha shumë pijes. Shumë muaj më pas nga mesnata e 21 shtatorit 1998 do të vritej. Gjendej në një betejë me milicinë e ushtrinë sërbe, por plumbin e mori në shpinë »…

Ndërsa, gazetari Artan Hoxha, në një emision në TV ka thënë që në vrasjen e Ahmet Krasniqit kanë marrë pjesë pesë persona; dy prej tyre janë vra në Shqipëri e një në Kosovë. Ky gazetar e lidh edhe me vrasjen e Ilir Konushevcit-«Mergimi» dhe shton se nëse zbulohen vrasësit e Ilirit lehtë do të zbulohen edhe vrasësit e kolonel Ahmet Krasniqit.
Pas shumë shkrimeve dhe hamendjeve se cili mund të ishte vrasësi dy gjëra janë qartësuar: Vrasësi nuk e ka njohur Ahmet Krasniqin dhe në bazë të dialektitit ishte nga Shqipëria. Sipas burimeve të Shqiptari.eu, vrasësi ishte paguar 300’000.- DM dhe ishte Artan L. apo Tani L. që më vonë u deshifrua si Dritan Avllaj. Ndërsa, personi i cili e kishte njohur dhe identifikuar Ahmet Krasniqin, në bazë të theksit (po ky âsht Ahmeti) ishte nga Kosova. Një përshkrimi detajuar të aktit mizor mund të lexohet në këtë lidhje interneti http://lajm.co/?s=kush+tradhtoi

 

Pse përmendet Milaim Zeka në këtë vrasje?

 

Duke mos dashur të ngarkoj as të aminstoj askë, Milaim Zeka është përmendur nga Millosheviqi në Hagë, por që pastaj është cituar nga gazeta «Bota sot» si lajm. Sa më kujtohet mua, shkrimi nuk ka pasur autor, vetëm është dhënë si lajm i ditës nga Gjykata e Hagës. Me arsye, Milaim Zeka, i alarmuar, të nesermen udhton për Tiranë dhe merr një intervistë nga Fatos Klosi të cilën e emetoi në mbrëmje në RTK. Klosi ia kishte hjekur dyshimin Milaimit, por për mua, derisa një ditë nuk vertetohet ndyrshe, Fatos Klosi ka shumë gjynahe dhe dorë në këtë vrasje. Shpresoj dhe lutem që ata dy persona që atëherë drejtonin Shqipërinë dhe që do të akuzohen nga Gjykata Speciale, sipas jush, të jenë dy Fatosat!

Unë, si mbarë opinioni e kemi ditur se Xhavit Haliti e ka pasur nofkën «Zeka» dhe kemi menduar se Millosheviqi e ka ngatërruar nofkën e Xhavit Halitit me mbiemrin e Milaimit. Megjithatë, edhe sot e gjithë ditën ka ndonjë njeri (emër dhe mbiemër i njohur për mua) që ka punuar në qeverinë Bukoshi dhe ka pasur post të lartë që ngreh dyshime ndaj Milaim Zekës. Kjo nuk do të thotë që edhe unë ngre dyshime mbi Milaim Zekën. Vijon/ SHQIPTARI.EU

 

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/tmerr-mjeket-zbulojne-semundjen-e-rames-ja-nga-cfare-vuan-kryeministri/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Xhafer Leci thotë:

  Sikur të ishte gjallë Aziz Zhilivoda-Krasniqi, Ibrahim Kelmendit për një fjalë do ja kishte shkep një plumb në ballë. Ibrahim faqeziu, shkruan në librat e tij paqavura pa vlerë, sikur ta dija kush e ka vra Ahmet Krasniqin, do t`ia falja edhe hisen e babës..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhafer Leci thotë:

  I nderuar Sefedin Krasniqi, shumë e vërtet se:mbarë opinioni e kemi ditur se Xhavit Haliti e ka pasur nofkën “Zeka”. Ja çfarë shkruan atëherë Mero Baze:

  Kam duruar deri tash katër lista vdekjesh nga kjo racë dhe do të duroja edhe njëqind të tjera nga “daja”(Azem Syla), nga “Zeka” (Milaim Zeka) dhe të gjitha pseudonimet, që fillojnë me emra zvarranikësh dhe përfundojnë me pseudonimet e Enver Hoxhës, duke u inkurajuar nga proverbi shqiptar se “qeni që leh, nuk ha”, por tashmë ky lloj qeni që po leh për hesap të Serbisë, e cila në fakt ka treguar se së paku dhëmbë ka. Ndaj ka ardhur koha që të lidhen këta zagarë.
  (Mero Baze)

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...