Published On: 31 Mars, 2016

Lindja dhe perëndimi në garë për të fituar shqiptarët?

  • Alfred Cako

Pas Luftes se Kosoves nga Perendimi per clirimin e shqiptareve nga thonjte e ortodoksizmit sllav duket se Putin beri nje piruete me klas ndaj qendrimit zyrtar shume shekullor te Rusise per shqiptaret. Ai deklaroi se veprimi i popullsise se Krimese ishte i drejte, sipas precedentit te Kuvendit te Kosoves qe e shpalli ate shtet te pavarur para 6 vjeteve, duke lene te nenkuptuar se me nje vendim tjeter te Kuvendit ose edhe me referendum, Kosova mund te bashkohet me Shqiperine. Edhe pse Putin po luan me dy qendrime populiste favorizuese ndaj te dy popujve, pavarsisht se ai deklaroi ne Beograd para disa javesh se qendrimi zyrtar i Rusise per Kosoven dhe Serbine nuk ka ndryshuar, televizioni shteteror rus ne harten e Ballkanit qe paraqiti me rastin e e kesaj vizite, e tregonte Kosoven si shtet te pavarur. Dhe, pas kesaj, perqasja per here te dyte publikisht, e ndarjes se ‘drejte’ te Krimese nga Ukraina dhe bashkimi i saj me Rusine, njelloj si ne aktet per pavarsimin e Kosoves, i jep legjitimitet ne sy te ruseve vetem ketij pavarsimi, madje i shtyn shqiptaret drejt bashkimit, si nje leje nga Lindja e cila gjithmone e ka luftuar me cdo mjet e metode fuqizimin e faktorit shqiptar dhe ndertimin e e nje shteti etnik shqiptar ne Ballkan gjate ketyre dy shekujve te fundit. Pas ketij akti te fundit te Putinit per te shpetuar aneksimin e Krimese duke leshuar Kosoven nga tutela sllave, duket se Moska eshte nje hap para perendimit ne ceshtjen jetike te enderuar nga shume breza shqiptaresh per shtetin e tyre etnik.
Por, me deklaraten e para dy diteve te ambasadorit amerikan ne Maqedoni Paul Wholers se Maqedonia nuk mund te qendroje mbi mite historike qe distancojne palet e etnive te popullatave qe sot banojne teritorin e saj dhe se grupet kryesore etnike e fetare kane kontradikta te medha qe duket se e pamundesojne ekzistencen e saj, duket se Perendimi, perseri, po del i pari ne garen me Mosken per krijimin e shtetit etnik shqiptar, duke aluduar qe bashke me Kosoven e Shqiperine, eshte edhe Ilirida maqedonase si pjesa tjeter e ketij uniteti dhe si pjese qe duhet te balancoje Krimene ruse, duke nenkuptuar keshtu themelimin e atij shteti shqiptar qe kundershtaret dhe armiqte e Shqiperise se Bashkuar e quajne Shqiperi e Madhe.
Pastaj, sigurisht, qe shqiptaret do fitojne te drejtat e tyre edhe ne Greqi, ne Cameri, duke mare tokat e tyre. Besoj se edhe Turqia do te ndahet ne dy shtete federative me monedha te ndryshme, euron me kryeqytet Stambollin dhe liren, me kryeqytet Ankarane. Gjithashtu, Turqise i hiqet Kurdistani turk dhe mer disa toka ne Greqine lindore te banuar kryesisht me turq, rreth e rrotull Aleksandropullosit si edhe shume ishuj te Egjeut ku ka nafte. Stambolli hyn ne BE ndersa Ankaraja do te jete nje shtet militar dhe faktor ndermjetesues mes perendimit dhe vendeve me popullata turke rreth Kaspikut si edhe nje plasdarm u forte i NATO-s ne rajonin perendimor te Azise dhe ne LM, sidomos ne rast te ndonje lufte me Iranin. Turqia federative do kete politike te jashtme dhe sigurie te perbashket, por me ekonomi dhe kultura te ndryshme te dy etnive te njejta, me kalimin e kohes.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...