Published On: 2 Maj, 2016

Lind një foshnje në formë sirene në Indi, jeton vetëm 10 minuta (FOTO)

Në Indi, një grua ka çuditur mjekët. Kjo, pasi ka lindur një foshnjë në një gjendje të rrallë të njohur si “sindroma e sirenës”.

I sapolinduri, këmbët e të cilit ishin të ngjitura dhe i përngjanin krijesës mitike, ka jetuar vetëm për 10 minuta.

Nëna 22 vjeçare e bebes është nga India dhe e ka lindur foshnjën të premten.

Doktoresha Vandana Arya e cila është gjinekologe, e cila ka ndihmuar në lindjen e bebes, ka thënë se kurrë në jetë s’kishte parë diçka të tillë.

“Kemi parë çrregullime kongjenitale e deformitete të tjera te fëmijët e sapolindur, mirëpo ky është një rast tejet i rrallë. Foshnja është e lindur me trupin sikurse peshk, gjë që e bën këtë rast edhe më unik”.

Ky sindrom quhet sirenomelia dhe të tilla raste ka pasur edhe herë të tjera, Tiffany Yorks ishte vajza e lindur në vitin 1988 dhe para se t’i mbushte 1 vjet ajo i ishte nënshtruar operacionit për ndarjen e këmbëve, mirëpo kur i ka mbushur 27 vjet ajo ka vdekur.

3

2

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...