Published On: 11 Shtator, 2016

Libri që rrëfen të vërtetën për shqiptarët e maqedonizuar

Mbrëmë në Gostivar u promovua libri “Reka e Epërme dhe fshati Kiçinicë” i autorit Branko Manojllovski, njofton agjencia e lajmeve INA.


Recensuesja e librit, Arjeta Kadriu deklaroi që libri “Reka e Epërme dhe fshati Kiçinicë”, i autorit Branko Manojllovski paraqet një libër të karakterit biografik dhe përshkrues, dhe se autori shërbehet me kujtesën e tij mbi zhvillimet në periudha të ndryshme në krahinën e Rekës së Epërme.

“Fillimisht autori përqendrohet në përshkrimin e historikut te vendlindjes se tij, fshati Kiçinicë, me pas përshkruan hollësishëm vendlindjen e tij fshatin Kiçinicë, duke u përqendruar në veshjen, traditat e dasmave, të varrimeve dhe vlen të theksohet se libri vë në pah se gjuha që gjithnjë njihte dhe fliste Reka e Epërme, ishte vetëm gjuha shqipe. “Rekasit e epërm kuvendonin shyp, vajtonin shyp, ondronin shyp, kindonjin shyp”. E vetmja gjuhë që ato kanë folur që nga ekzistimi e deri më sot ishte edhe është Gjuha shqipe”, tha Kadriu.

Redaktori i librit, Driton Zenku mes tjerash theksoi që axha Branko porosinë që e dha para plotë 5 vitesh, deshti që ta shkruaj dhe fjala e tij të ngelet si një dokument.

“Rëndësia e librit është jashtëzakonisht e madhe nga fakti që pasqyron dhe jep fakte të pakontestueshme mbi të kaluarën e Rekës së Epërme. Ky libër sot në të ardhmen do të bëhet objekt studimi për historianët, gjuhëtarët, etnologët dhe hulumtuesit shkencorë të sferave të ndryshme. Libri nuk përmban citime dhe fusnota,  por si libër besoj dhe shpresoj do të citohet nga literatura e ardhshme shkencore, sepse, paraqet një histori reale që hedhë dritë mbi shumë mistere të kohës që përfshinë të kaluarën dhe të tashmen e Rekës së Epërme”, shtoi Zenku.

Të pranishmit i përshëndeti dhe i falënderoi për pjesëmarrje, autori i librit Branko Manojllovski.

“Këtu gjendet edhe nipi imë Branisllav Sinadinovski me gruan e tij, Gordanën. Këtu janë edhe anëtarë të tjerë të familjes sime. Janë kunata ime dhe mbesa. Me fjalë tjera plasi akulli dhe tash ato janë me mua, sepse e kuptuan se e them të vërtetën”, u shpreh autori Branko Manojllovski.

Kryetari i Shoqatës Kulturore “Reka e Epërme”, Xhelil Rufati pasi përshëndeti të pranishmit, shprehu respekti për Branko Manojllovski i cili mori guximin të realizon një vepër e cila mund të quhet një monografi e vogël për Rekën dhe fshatin Kiçinicë.

“Axha Branko e theu akullin për të shkruar një vepër e cila neve na pasurin fondin e librave të cilat janë shkruar për Rekën e Epërme”, shtoi Rufati.  (INA)

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  …dhe jo vetem ne Maqedoni por , shqiptaret u asimiluan edhe ne Serbi, Greqi dhe Mal te Zi
  Mjafton nji shikim te ua qesim disa mbemrave te serbizuar shqiptar dhe te bindemi per vertetesine e ketij fakti.Pash: mbiemrat shqiptar
  Qosja ( Cosiq),Daci ( Daciq), Spahiu ( Spahic), Karaxha ( Karadziq), Gashi ( Gasiq) ,Komneni ( Komnenoviq), Njimani ( Nemenjiq), Kastrati (Kastratoviq ) Bobaj ( Bibiq) , Popa ( Popoviq ), Leka ( Lekoviq) Dardha ( Dardiq),
  E dyta , sllavet e jugut preardhjen e kane nga Rusia por , po te kishin qene ata rus te vertet ateher , cari rus nuke do ta kishte perdorur ushtrine e tij per ti debuar .Ata nuk ishin rus por, ne teritorin e Rusise sllavat ishin trup i huaj te ardhur nga diku qe as ata vete se dijne edhe sot .Fjala Serbez , ne gjuhen e vjeter turke thuhet per dike qe nuk ka shtepi, qe detyrohet te shperngulet nga vendi ne vend e qe ne u themi muhagjer kurse sllavet per vehten e tyre i thone cergash e qe do te thote sipas mbuleses se tyre primitive te quajtur qerga , qe ata i mbulonin cadrat e tyre sa per te kaluar naten.Andaj dhe cari rus i deboi sepse,cergashet , s kishin asgje te perbashket me ruset
  Sllavet e jugut , dyndjet e tyre ne grupe te vogla i filluan qyshe kapitullimit te sundimit te Bizantit pra , ne shkll.e 10-11-te dhe erdhen ne vende shume me te ngrohta pra , erdhen ne Ballkan , ne tokat ilire.
  Iliret ne ate kohe ishin ne luftra te perhereshme ne mese fisesh te veta por, edhe ne luftra me te tjeret kurse fuqia puntore ilire ishte gjithmone ne mungese.Keshtu, fillimisht sllovenet dhe kroatet u vendosen aty ku jane sot ne nji hark kohor pre 150-200 vitesh , e me vone edhe serbet dhe malazezet i zune vendet ilire aty ku gjenden edhe sot.
  Maqedonet jane komb artificial i krijuar pase luftes se II-te botrore duke i marre toka Bullgarise dhe Shqiperise gjoja se Shqiperia paska luftuar ne anen e nazizmit e genjeshtra tjera vetem e vetem per ta krijuar kete komb hibrid qe kurre ne histirine e njerzimit me pare nuke kushte egzistuar

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...