Published On: 29 Mars, 2016

Libri i Bekim Fehmiut peng i masave të reciprocitetit me Serbinë

  • Ndaj bllokimit të librit ka reaguar botuesi Veran Matic, i cili, në një prononcim për Gazetën Epxress, ka thënë se libri i aktorit më të madh shqiptar nuk është dashur të jetë pjesë e kurrfarë reciprociteti

Jo vetëm maunat që transportojnë naftë dhe gaz natyror po afektohen nga masat e reciprocitetit që ka vendosur Qeveria e Kosovës ndaj produkteve me Serbinë. Vendimi i Qeverisë së Kosovës ka prekur edhe librin e Bekim Fehmiut, i cili u promovua javën që e lamë pas në Prishtinë dhe Prizren. Bëhet fjalë për pjesën e dytë të librit autobiografik që është botuar dhe përkthyer nga shtëpia botuese Samizdat e Beogradit, e që aktualisht ndodhet në magazina të Doganës.

Ndaj bllokimit të librit ka reaguar botuesi Veran Matic, i cili, në një prononcim për Gazetën Epxress, ka thënë se libri i aktorit më të madh shqiptar nuk është dashur të jetë pjesë e kurrfarë reciprociteti.

“E kemi dërguar gjithë tirazhin e librave, por aktualisht ndodhet në magazinën e doganës, sepse thonë që Bekim Fehmiu nuk mund të hyjë në Kosovë për shkak të njëfarë reciprociteti. Realisht libri i aktorit më të madh shqiptar nuk është dashur të jetë pjesë e kurrfarë reciprociteti. Ajo duhet të jetë jashtë të gjitha ndarjeve dhe ndalesave të shpërndarjes edhe nëse kjo është ndonjë arsye burokratike ose politike. Pikërisht për këtë arsye Bekimi ishte tërhequr nga jeta publike, arti dhe kultura”, ka sqaruar Matic, në një prononcim për Gazetën Express të martën.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...