Published On: 5 Maj, 2016

“Liberalizimi mund edhe të suspendohet”

Duke folur në konferencën për shtyp në Prishtinë, Avramopoulos tha se mosrespektimi i kritereve mund të ketë efekt të drejtpërdrejtë meqë e drejta për lëvizje të lirë ka edhe obligime nga shtetasit e shteteve që përfitojnë nga ky vendim.

Komisioneri për Punë të Brendshme i Bashkimit Evropian, Dimitris Avramopoulos, bashkë me lajmin për liberalizimin e vizave për kosovarët ka dhënë edhe paralajmërimin që të respektohen kriteret e udhëtimit në vendet e zonës Shëngen.

Duke folur në konferencën për shtyp në Prishtinë, Avramopoulos tha se mosrespektimi i kritereve mund të ketë efekt të drejtpërdrejtë meqë e drejta për lëvizje të lirë ka edhe obligime nga shtetasit e shteteve që përfitojnë nga ky vendim.

“Nuk do të dëshironim të shihnim ndonjë lloj mekanizmi suspendues sepse nëse obligimet nuk respektohen kjo do të ketë ndikim direkt në marrëveshjen tonë”, tha ai.

“Autoritetet e Kosovës e kanë marrë përgjegjësinë për një fushatë me të cilën qytetarët do ta dinë cilat janë të drejtat dhe obligimet”, u shpreh.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Psikologu dr. thotë:

  Nga doli ky Dimitri avramopolise polikaros,gjthnje greket me sanksione e suspendime .
  Po pse nuk e suspendoni g r e q i n qe eshe shtet qe nuk duhet te ishte fare ne e u r o p e por te shkojn andej nga erdhi ne mes Palstines e izraelit apo kufi me egjiptin atje i kane shkoket ,rrejte e te parve
  Akama pa u komunikuar vizat flet per supendimin???,.KATALLAVENISE???
  Po ku jeni se mos esht europa c i f l i k i juaje.
  Po greku e sllavi si i thone fjale “dashnorja e perendimit e gruaje e lindjes”.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...