Published On: 4 Shkurt, 2016

Lexojeni Konicen dhe shiheni fytyren tonë sot!

Lexonie Faik Konicen me vemendje ne fund te ketij shkrimi. Eshte nje interviste e tij e vitit 1914. Dhe shihni se ku jemi sot si Shqiptare!!!!

Tani ne Shqiperi jane dy forca te medha politike: PD dhe PS.

Ne Kosove, pas dy marreveshjeve famekeqe te qeverise Isa-Thaci, jane te etabluara dy blloqe. Ka ende shume pune per t’u bere qe te krijohen dy forca politike si ne Shqiperi, sikurse pavaresia eKosoves qe duhet te rrumbullaksohet kur Kosova te pranohet ne OKB.

Ne Maqedoni jemi shume larg. Jemi ne kohen e Faik Konices. Ndonese perfaqesoje DSHM-ne, pjesen dermuese te Diaspores me tabane Kombetar per Federalizimin e Maqedonise, ne shkrimet qe kam paraqitur kam theksuar kete problem. Eshte per te ardhur keq qe asnje prej partive unitariste shqipfolese nuk po jane ne gjendje te na kuptojne, as ne target, as ne strategji, as ne bashkepunim.

Kete mesazh timin duhet ta kuptoje secili veprimtare shqiptare ne Amerike dhe Evrope para se te kalkulojne, te lejojne ndonjeren prej partive unitariste, apo misionaret e tyre qe po shetiten me lejen e sistemit unitar neper disa qendra te Diaspores per te manipuluar mergaten shqiptare.

Disa here e kam potencuar se e Djathta shqiptare duhet Bashkuar, duhet te largojme kultin e krijuar permes percarjeve ne sistemin unitar me ndihmen e LSDM-se dhe VMRO-se. Nuk guxon e djathta te futet ne luften brenda llojit.

Te djathten, ta quajme kushtimisht me disa defekte, sot ne Maqedoni e perfaqeson PDSH-ja, LR-PDSH-ja, RDK-ja.

Tani Rufi Osmani hapatazi del ne ventilat e SKELETIT unitar dhe distancohet nga RDK-ja dhe i ben apel Aleances, ku eshte edhe LR-PDSH, te futen ne bisedime me Kim Mehmetin.

Nese ky njeri, qe e mban veten per doktor, e do aq shume famen, a eshte ndalur per nje cast te reflekton sesa e ka demtuar ceshtjen shqiptare ne Maqedoni!!! A ka me turp nje njeri qe e konsideron veten doktor pas 23 vjeteve te dale e te thote se ka qene i Mashtruar kur kane dashur ta shkatrrojne PPD-ne?

Sikur atehere ky njeri qe ka qene i mashtruar, e nuk ka menduar se dikush ka pranuar te behet vegjeli, te sakrifikoje per interesin e pergjithshem te shqiptareve, ky njeri edhe sot po llomotit, eshte po i njejti dhe perseri i Mashtruar. Tani shtrohet pyetja: E ka kete mision, apo kete e ben se eshte shume Naiv.

BDI eshte fakt qe eshte lodhur dhe ka probleme te medha. Projektet e saja te majta integraliste deshtuan, per arsye se kjo parti perzuri veprimtaret me taban kombtar nga gjiri i saj. Keshtu ra nen ndikimin pikerisht te ketyre sot qe i quajme forca reaksionare pa ideologji kombetare, turke per nga fryma, por edhe qe jane per vazhdimesine e sistemit unitar, ku bejne pjese:

Kim Mehmeti dhe te tjeret si Ai qe ndryshe njihen edhe si zorra qorre e LSDM-se ne Opinion.

Gezim Ostreni dhe grupi i tij qe duan ta ruajne vazhdimesine e sistemit unitar, por me ndihmen e partnerit te tij strategjik, qe jane eterit e LSDM-se.

Levizja Besa, e cila kryekeput eshte, sic thote Faik Konica, para 102 viteve, parti reaksionare konservatore, turke per nga fryma, qe ka kidnapuar disa simbole shqiptare, por jane te mbikqyrur dhe te ndihmuar nga LSDM-ja dhe VMRO-ja vetem e vetem qe te pengojne realizimin e shtetit shqiptar ne Maqedoni, qe nuk i shkon per shtati pronareve te shtetit, qe jane VMRO dhe LSDM, por edhe qeverise AKP ne Turqi dhe Erdoganit.

Nese duani te dini se cfare ndodhe ne Maqedoni, percjellni se ne cilen pjese te saj fluturojne parate e Erdoganit dhe te Orientit.

Nuk jam kunder ketyre nese pozicionohen ashtu sic jane. Pra, te mbrojne si parti turke interesat dhe shtetformesine e turqeve ne Maqedoni. Ata hoxhallare qe mund te bien viktime e propagandes se Beses, duhet te ndalen dhe te lexojne Nje mije Here qendrimin e Faik Konices se keta nuk kane asgje te perbashket me besimin fetar, me islamin si Fe, por edhe me Bashkesine Fetare Islame ne Maqedoni. / Timi Shkupi

Nga një intervistë e panjohur e Faik Konicës, 1914:

“- Cila është situata e brendshme politike në Shqipëri, a ekzistojnë atje parti politike dhe cilat janë programet dhe pikëpamjet e tyre? A varen programet e tyre politike nga besimet fetare?

– Në Shqipëri ka dy parti të mëdha, të cilat nuk janë ende të organizuara përfundimisht: partia nacionaliste me nuancë liberale dhe partia reaksionare konservatore, turke për nga fryma. Klasa e kultivuar në përgjithësi dhe shqiptarët e Rumanisë dhe të Amerikës bëjnë pjesë në të parën, muslimanët dhe grekomanët me shkolla të kryera në Stamboll përbëjnë të dytën. Besimet fetare nuk hyjnë në formimin e këtyre dy partive.

Nacionalistët kërkonin në kohën e regjimit turk autonominë administrative dhe përdorimin e gjuhës shqipe, ndërsa unë me grupin tim deri edhe ndarjen nga Turqia. Partia reaksionare donte, përkundrazi, statu-quo dhe ruajtjen e bashkimit me Turqinë. Mbas luftës [ballkanike, – A.P.] nacionalistët e përshtatën programin duke kërkuar një shtet të ri, me konceptime të reja, i cili të shkëputej nga traditat orientale: një shtet nacional për nga fryma dhe oksidental për nga metoda. Me njerëz të rinj për këto situata të reja. Partia reaksionare kërkon vijimësinë e sistemit dhe frymës së administratës turke me gjendjen e vjetër të punëve. Nacionalistët dëshirojnë të kombëtarizojnë edhe kultin.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Xhafer Leci thotë:

    Konica ka qenë një avan turist i madh, por edhe inteletual e mequr shumë. Gjithçka që lexojmë nga Konica, na paraftyron të kaluarën tonë, cila shumë pak ka ndyshuar nga kjo kohë në të cilën po jetojmë neve sot!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...