Published On: 13 Maj, 2016

Lëvizja “Besa” turkoshake me “babain” Erdogan për një Maqedoni pa shqiptar

 

 • Një përgjigje e shkurtër dhe shumë pyetje zëdhënësit të Lëvizjes BESA

Sheval Memishi

Të jesh pjesë e Lëvizjes BESA a nënkupton të gënjesh popullin se nuk je organizatorë në protestë, ndërkaq kur sheh se rrugët u mbushën me protestues, shfaqeni si lugetër dhe e uzurponi atë ngase, – “ndjeheni gjallë dhe ekziston”!? – Të jesh pjesë e Lëvizjes BESA, a nënkupton se ke një qëllim dhe një ideal jetësor, sa më shpejtë t’i mësoni njerëzit se si duhet “menduar mirë”, pa ua sqaruar ç’kuptoni me nocionin “të menduarit mirë?!” – Të jesh pjesë e Lëvizjes BESA, a nënkupton të japish “BESË” për t’u shkëputur nga “gjumi shekullor”, e të mos lejosh që dikush ta cenoj dinjitetin, drejtësinë dhe ideologjinë neo-otomane të Erdoganit? -Të jesh pjesë e Lëvizjes BESA, a nënkupton që “BESËN” përtej një kodi etik ta ktheni në një lëvizje të moderuar islamiste? – Të jesh pjesë e Lëvizjes BESA, a nënkupton të jesh lëvizje fetare që e fundos sistemin demokratik dhe për ta instaluar islamin politik?! – Të jesh pjesë e Lëvizjes BESA, a nënkuptoni që me dorën tuaj do të ndryshoni historinë e popullit shqiptar dhe do ta merrni përsipër ta ndryshoni atë në të ardhmën ashtu siç dëshiron “babai” juaj, Erdogani? – Të jesh pjesë e Lëvizjes BESA, a nënkupton të besosh në të njëjtin ideal, siç beson “ideologët” e juaj, Erdogani dhe Davutoglu për të ndërtuar një ardhmëri që do ta gëzoj kjo rini!? – Të jesh pjesë e Lëvizjes BESA, a nënkupton që duhet ndryshuar tekstet shkollore ku Perandoria Osmane cilësohet si pushtuese e tokave shqiptare? – Të jesh pjesë e Lëvizjes BESA, a nënkupton që heroi ynë kombëtar Gjergj Kastriot – Skënderbeun, me vullnetin “tuaj” politik do ta shpallni si kryqtar dhe armik të islamit? – Të jesh anëtarë i Lëvizjes Besa, a nënkupton që vajzat dhe gratë tona duhet të mbulohen siç preferon “udhëheqësi” i juaj i lartë, Erdogani? Në fund po të(ju) them se, jo vetëm që kemi dilema, por kemi edhe dyshime të mëdha, që nga paraqitja juaj e parë, prandaj, siç thoni ju, populli shqiptarë di të dallojë njerëz që bartin ideale të rrejshme – aziatike, nga ato që ky popull i lashtë diti dhe arriti t’ju përballojë tri perandorive duke e ruajtur më vete gjuhën, traditën dhe racën e tij, Ariane-Pellazge-Ilire-Shqiptare. Vullneti i popullit shqiptarë në Maqedoni nuk është të thuhet vetëm se kush është këtu Autokton, por të jesh sovran në tokat e tuaja e t’ju bashkangjitesh Shqipërisë Mëmë e jo Selçukëve dhe Mongolëve të Azisë. Ky është vullneti i popullit shqiptar, që ju, as keni dëshirë e as guxim ta thoni këtë, ngase një pjesë e juaj akoma ëndërron në rikthimin e Osmanlinjve. Epo kjo kurrë s’ka për të ndodhur, i dashur, përderisa ka djem dhe vajza që flijojnë veten për flamurin kuq e zi të Skënderbeut dhe trimave që luftuan në Kumanovë!…

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/e-godet-rende-shpend-ahmetin-albulena-u-takove-me-nje-kriminel-dhe-tradhtar/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. ILIRI thotë:

  Perandoria Osmane Ka Masakruar e Zhdukur mbi 7 milion Arberesh-Shqiptar.Miliona te tjer ka shperngulur.Nga Nje Popull i madh,nder ma te medhenjt ne Evrop ateher mbeti nje Grusht popull Gjysem i Turqizuar,pa Identitet Kombetar.Perandoria Osmane ndaloi Shkollen Shqipe,ndaloi Gjuhen Shqipe detyroi Shqiptaret te Turqizohen e te regjistrohen Turq.Nuk Pranoi Kurr ekzistencen e Popullit Shqiptar.E tani Kopilat e tyre anojn me simpati nga Tuqia e Arabet,ngase i kan Trashiguar Gjenet e tyre.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. ILIRI thotë:

  Keta qe simpatizojn Armiqet Osman-Turk qe gati na zhduken si popull,nuk jane tjeter pos Pasardhesit e Kopilave te Ushtarve Qergash te Anadollit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...