Published On: 4 Shtator, 2016

Letra mbreslënëse e Nënë Terezës për Ramiz Alinë: Më lejo të sjell motrat, shqiptarët kanë nevojë për dashuri

Pas vizitës në Shqipëri në vitet ‘90, Nënë Tereza, sot e shpallur Shenjtore në një ceremoni në Vatikan, i kërkoi në atë kohë kreut të shtetit komunist, Ramiz Alisë, që të sillte në Shqipëri misionaret.

Qëllimi i saj ishte për t’i ardhur në ndihmë njerëzve të varfër në vendin tonë, ndaj Nënë Tereza i ka shkruar në letër  se dëshiron të sjelle në Shqipëri 4 motra, që të përkujdesen për njerëzit që i mungon dashuria. Nënë Tereza i lutet presidentit Ramiz Alia që ta lejojë t’i sjell motrat e saj në Shqipëri, duke e falenderuar njëherësh për realizimin e ëndrrës së saj për të vizituar atdheun. Nënë Tereza vizitoi në atë kohë edhe varrin e të afërmve të saj.

Letra

I dashur zoti president i vendit tonë të dashur Shqipëri! Pas kaq shumë vjet lutjesh dhe dëshirë për të vizituar vendin tim, pas kaq shumë vizitash nëpër botë më në fund i miri zot më dha këtë dhuratë të bukur të vi dhe të shoh popullin tim.

Njerëzit e familjes time kanë jetuar këtu për shumë vjet e këtu kanë vdiqën e unë pata mundësi të vi e të vizitoj varret e tyre. Meqënëse motrat e mija, misionaret e bamirësisë, ndodhen në shumë vende, kam patur dëshirën ti sjell ato këtu, të paktën katër prej tyre, për t’u dhënë ngrohtësi, dashuri dhe përkujdesje pleqve, të vetmuarve, atyre që u mungon dashuria, të sëmurëve me të meta mendore, të gjithë atyre që kanë nevojë për kujdes e dashuri sepse ata janë njerëzit tanë.

Prandaj kini mirësinë të më lejoni ti sjell motrat e mija këtu. Kjo e jona nuk është çështje biznesi, as politike. Unë nuk kam as ar as argjend, por juve do t’ju sjell motrat dhe së bashku besoj se do të bëjmë diçka të bukur për zotin dhe popullin tonë. Mirënjohja ime për ju është lutja ime për ju e për popullin që i shërbeni

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...