Published On: 18 Janar, 2016

Letra e Komandant Çakallës: Burgjet maqedonase janë mbushur me shqiptar të dënuar pa fakte

U linda në Tanush. U shkolla në Viti të Kosovës me një rreth shqiptar, katolik e mysliman. Në luftë u kyça si shumë shok tjerë, duke menduar se një ditë do ta shohim të lirë Shqipërinë. Por pas luftë sllavo-maqedonasit më akuzuan me një akuzë të rrejshme se gjoja kam minuar trenin e linjës Athinë-Beograd dhe pastaj unë duke qenë në arrati arrestova dhe kidnapova dy policë maqedon. Për këtë më dënuar 15 vite dhe 7 vite për terrorizëm, gjithsejtë 22 vite burg.

U arrestova në Ferizaj nga Interpoli dhe një ditë prilli më hipën në helikopter nga Prishtina për në Shkup. Aty lartë në qiell, i lidhur nga policët maqedonas shikoja Kosovën poshtë, vëreheshin varret e dëshmorëve dhe vetvetiu thash për nder të Juaj do të qëndroj stoik, s’do ta korisë këtë gjak të pastër shqiptari.

Gjatë kohë qëndrova në burgun e Shkupit, i cili ishte I mbushur me shqiptar të dënuar pa fakte. Unë rrija drejtë dhe u jepja moral të rinjve. Por një ditë maji ndodhi tradhtia në Kumanovë dhe aty ranë ata që i para shok të luftës e idealit, u burgosën ata që i pata njashtu bashkëluftëtar. Pas kësaj ngjarje ula kokën dhe thashë: “Mallkuar qofsh ti që i motivove dhe i tradhtove djemtë më të mirë të kombit”.

E tash i bëj 12 vite burg të shkive, i mbuluar në burgun e harresës, por një gjë e kam të freskët, ato lulet mbi varret e dëshmorëve në të shenjtën Republikë të Kosovës, Lavdi të rënëve për atdhe….

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...