Published On: 1 Tetor, 2016

Letra drithëruese e Jusuf Gërvallës, dërguar nënës Ajshe

 

 • Kështu i shkruan nga Gjermania Nënës Ajshe në Dubovik Jusuf Gërvalla në shtator 1980
 • —–

Nanë e dashtun!

Rruga e jetës na pruni deri këtu. Zor sa të duesh. Po kollaj, s’ka qysh bahet ma kollaj. Ti vetë sa e sa herë, në prag të gjumit, kur ishim fëmijë e kur kishim dalë prej lojnave të fëminisë, na ke kallxue përralla që kanë të njëjtin përfundim: rruga e nderës asht ma e zorshmja, po ma e mira dhe e vetmja rrugë e vërtetë për njerin. Dhe, kush u mundue për nder, nder ka gjetë!

Sot, në vjeshtën e kësaj rruge, kur s’po kemi qysh me i dhanë gjevap bereqetit kaq të pasun, farën e të cilit e kemi mbjellë vetë, kush lodhet i pari mundet me thonë: a vyen me luftue për nder, tuj i ngarkue vetit kaq të liga në shpindë?!

Unë, besoj, nanë, se ti nuk je ajo që thotë kështu. Ti gjithmonë u ke përballue burrnisht rrebesheve të mëdha. Unë besoj se ti nuk je lodhë. Rruga jonë, mendja e shpirti ynë kanë pasur strofull fjalën tande, dashuninë e kujdesin tand të pashoq. Kur i kujtoj këto, më del se ti, në vend se të mërzitesh, duhet të gëzohesh e të përtërihesh. Ma në fund, veç tuj mos u dorëzue në këtë kohë të vështirë, ti nanë, do ta qitësh edhe hapin tand të fundit burrnor, që të bon si të gjitha ato nana trimnesha e fisnike shqiptare, të cilat, kur e ka lypë puna e vatanit, s’e kanë kursye e s’e kanë kajtë me lot jetën e djemve të tyne dhe kanë këndue kur kanë kukatë qyqet.

Jam shumë i lumtun që për këtë pikë, pra, për mërzinë tande, shpirtin e kam të fjetun. Ti je nji lis, që nuk don me ditë për fërfllazat e forta. Bile, nji lis, madhështia e të cilit del në pah bash kur merr mot me fërfllazë. As bora as ngricat e mëdha nuk të kanë ba kurrë shejë.

Pse, pra, dridhesh aq fort prej lagshte e prej bryme?

Në përfytyrimet e mia të gjalla, këtu në tretdhé, të shoh tuj ecë me atë krejninë tande të pashoqe, sa herë që nisesh me e pa djalin tand në burg, e rrugës të bjen me u shpërndrrue me anmiq të mëdhenj e të vegjël të pjellës sate. Le të pëlcasë anmiku, gjithë ai që e ka ba synin qorr e veshin shurdh kur e do puna me lufte për nderën, për ato që ti jau ke kushtue jetën e shëndetën. Dhe dije se krejnia jote përballë fërfllazës së sotme, asht helmi ma i fortë për anmikun.

. . .

Të përqafojmë me mall prej së largu, djemtë, rejat e nipat.

Djali yt – Isufi

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Zejnije Ferizi thotë:

  Njerzitë si Vëllëzerit Gervalla lindin nji herë në 100 vite dhe Nana Ajshe është Heroina e të gjitha Nënave të Kombit Shqiptarë.
  Të lindurë pėr të mosë vdekurë kurrë.
  Mallkuarë dora tradhëtare Shqiptare që i shuajti këta Vigajë kur i duheshinë Kombit ma së shumti.
  Dirasit tani dihetë se kushë janë dhe nuk ndermirretë asgjë kunder tyre, përkundrazi posedojnë pozicione të larta në Qeverinë e Kosovesë.
  Lavdi Vepresë se Nanës Ajshe dhe Bijëve të sajë.
  Mallkuarë qoftë ai që bëhet argatë i Armikut të Kombit .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(0)
 2. Avdi thotë:

  Po cka ti shtohet me teper kesaj letre, ky ishte Jusuf Gervalla, njeri i madh i kohes qe i dha drite te ardhes se brezave tone. Vrasja e tij dhe te tjereve ishte nje goditje e rende per levizjen, por lufta per Liri nuk fitohet pa gjak. Lum Nena qe e lindi dhe e rriti,e edukoi ne frymen e atdhedashurise i cili u flijua per Lirin tone. Jam i bindur se po te ishte gjall edhe Jusufi e shoke nuk do te pajtoheshin me kete cka po bejne sot keta“ Patriotat“e sotit. I Perjetshem qoft kujtimi per ju Deshmore te pavdekshem per Lirin e Kosoves dhe trojeve shqiptare!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(23) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...