Published On: 14 Maj, 2016

Letër për ditëlindjen e Babit tim

meteuten
 Sot me 9 Maj jam ulur dhe po mendoj. Po mendoj për Fëmirinë time, për kohën që kemi kaluar bashkë dhe për sherret që kam dit t’ bëj. Me lot në sy dhe njëkosisht me një kënaqësi në zemër po t’a shkruaj këtë letër për Ty Babë. Sa me fat qe jam që i kam Prindërit e tillë. Sa me fat që e kam ni Babë si Ti. Prej se qysh isha e vogël më keni mësuar çka është e mira dhe çka e është e keqja. Kur bojsha sherre ishe Ti ai që më ke mbrojtur, më këshilluar, nuk është që me ke lazdruar, përkundrazi ke mundur edhe Ti shumë serioz me u sjell me m’u. Nesër i mbush 59 vjet .. hiq s’po më besohet. Shpesh herë ndalem dhe të shikoj e falenderoj Zotin që të kam! I lutna me të pas edhe shumë vite të tjera afër vetit, Ty, Mamin edhe krejt Familjën time te dashur. Me kujtohet si sot, kur të pritsha me pa durim me ardhë prej pune… Aq me pa durim sa që thirrjet në telefonin tënd s’kanë patur fund. Fytyra jote ma sillke një buzëqeshje, me duar të hapura të pritsha te dera. Isha shumë e vogël tek vendi im i preferuar, aty ku unë e ndija vetën e sigurt dhe e qetë isha afër teje. Edhe pse i lodhur shumë, Ti gjeje kohë me qesh e me loz me m’ua, pa i harruar bisedat për politikë që i kemi pasur çdo mbrëmje pas lajmeve qendrore të ditës. Me datën 1 maj, në 26 vjetorin e Degës së LDK-së në Zvicër shikoja Babin i veshur me komplete krah për krah me Mamin që dukeshin si Mbreti dhe Mbretëresha. Nuk mundem me përshkruar ndjenjën t’ime emocionale, thjesht jam ndier Vajza më e lumtur në botë, kur për kontributin T’end ndaj kombit dhe Atdheut të nderuan me një Mirënjohje të merituar me plotë meritë. Me shumë krenari e them se e keni merituar. Vitet po ecin, dhe çdo ditë e më shumë po më mungon koha e kaluar… Me shkru për Ty e mbushi një libër… Këto fjalë dalin nga thellësia e zemrës time, aty ku e ke Ti një vend të madh edhe ke me pas përjetë. Atë ditë kur Ti nuk gjendesh në shtëpi, vërehet një mungesë e madhe. Ti nuk je veq Zot i Shtepisë, Ti për krejt njerëzit që të njohin je një shembull, një Burr, me moral të fort e respekt, një bashkëshort, baba dhe gjysh shumë i mirë dhe i dashur që rrall kund egziston. Jemi shumë me fat që të kem në mesin tonë. Për ditëlindje ti dëshiroj tana të mirat e botës, duke filluar me shëndet, lumturi, dashuri edhe harmoni në jetën tënde. Vazhdo dhe qendro kështu qysh je, me plot kuptimin e fjalës je gjithçka për mua. Të duam Familja jote pa mas dhe të falenderohem Ty edhe Nënës tonë për çdo sakrificë dhe sfidë që keni kaluar për neve, për të qëndruar aty ku gjindemi sot, fal juve. Festofsh edhe shumë Vite të tjera! URIME 59 VJETORI, TE PAQA GJITHMONË!
Me shumë dashuri sugarisha jote, Argenita Islam Sejdaj
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...