Published On: 28 Janar, 2016

LETËR ISMAIL KADARESË

Gëzim MUÇOLLI
Ti u largove,asesi nuk ike
Nga Dheu i Shqipeve Ismail
Shqipëria në zi mos të bie
Lumi i jetës mos t’bëhet moçal.

Që Kosova mos të copëtohet
Në mijëra pjesë prej aeroplanit
Ti nuk ike,në Botën e Lirë dole
S’të ndoqi pas jo,troku i Hamzait.

Për demokracinë dhe Lirinë
Shqiptari i lirë të hapërojë
Ti dritë u bëre që Shqipërinë
Agu i Evropës ta ndriçojë.

Librat e tu moti të thërrisnin
Në botë bashkudhëtar të prisnin
E nga Kosova të urojnë miqtë
Shqipëria të ecë vertikalisht.

Gëzim MUÇOLLI

Prishtinë, 26 tetor 1990
(Kjo poezi është shkruar pas largimtit të Ismail Kadaresë nga Shqipëria në momentet kur po kalonte momentet më dramatike në muajt e fundit të diktaturës së PPSH.Akti i largimit të tij ishte momenti i fundit i çarjes mes udhëheqësisë shqiptare të atëhershme dhe popullit e sidomos me intelektualët e vërtetë që pastaj iu përgjigjën lëvizjes studentore dhe ia hapën dyert demokracisë në Shqipëri.Pjesën tjetër të historisë e dini vetë lexues të dashur.Gëzim Muçolli).

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...