Published On: 9 Gusht, 2016

Letër e hapur drejtuar ambasadorit Greg Delawie

I nderuari ambasador Z. Delawie
Asnjëherë nuk e kam paramenduar që do vijë dita që ti drejtohem ambasadorit të miqve të përjetshëm SHBA-së, thellësisht i shqetësuar dhe në këtë mënyrë.
Por,….
Ja që gjithçka është evolutive.
“Nëse derdhet gjaku në rrugë, dikush duhet të përfundoj pas grilave”, fjalë e urtë amerikane të cilën së pari ia kujtoj ambasadorit të miqve të përjetshëm amerikan z.Dellawie, dhe së dyti ia rikujtoj atij dhe klasës sonë politikë proverbin tonë: “Ku ka zë nuk është pa gjë”.

Ish ambasadorja Jacobson me atë fjalën e famshme interpretoi shqetësimet e qytetarisë së pakënaqur kosovare, e cila pasi që u krijua koalicioni i panatyrshëm gati sa e lëshuan të gjithë vendin duke udhëtuar përmes maleve serbo-hungareze për tu strehuar në Europë, shumë nga ata për fat të keq nuk e arritën destinacionin e dëshiruar ose ndonjëri nga ata u kthyen shumë shpejt.
Rast konkret vellai i kryeministrit te imponuar ,gjendja shendetesore e te cilit me shqeteson ,dhe nga ketu i deshiroj sherim shendet dhe gjithe te mirat ne jete.
Te marri rrugen e mergimit i aferm i kryemnistrit ne detyre,vete kjo e dhene thot mjaft dhe uragani i ashtuquajtur nga BILD Zeitung gjithesesi nuk do te kishte te ndalur ,andaj une ketu jam i pakoment,dhe ikja masovike e vendit eshte pasoje kryekeput e mosbesimit ne kete kaste politike e cila e ka .. pa ja nda.
Zeri i shqetesuar qytetarise Kosovare edhe pse ne situata ndoshta i qjerrur dhe i paartikuluar si duhet,ose edhe i shprehur me dhune ai u qfaq dhe qfaqet ne vazhdimesi ,andaj edhe dhuna e ka nje adrese.
Nuk do te deshiroja te kujtoja asnjehere mirepo kujtesa pa dashjen time me qon ne demonstratat me te marra kosovare te vitit 2004.
Nje pjese e shqiptarereve here jan si kopeja e deleve e here si vullkani.
Mendoj nuk ka nevoj te thellohem me shume ketu.
Une isha jam dhe do mbetem LDK e Ibrahimit ,andaj me asgje prej gjeje nuk me lidh me opoziten.
Gati po mbushet nje vit qyshkur isha ne Kosove ku nuk mund takova as edhe nje te vetmin qytetar te kenaqur
Nje dite krejt rastesisht duke ecur sheshit Skenderbe me rastisi te takohem me nje turme njerezish te cilet ishin te heshtur .
U gezova pa mase duke menduar ne mos jan shoqeria civile e cila proteston kunder dy taborreve gjuhes se ulet dhe dhunes e cila po shkaterronete gjitheqka gjente para vetese.
Nuk njihja asnje njeri te vetem dhe i gjendur ne mese te turmes meqe ishte zgjuar kurreshtja pyeta tre te rinje :Qfar po ndodh ketu???
Ata me than:” Proteste…”
“Nga shoqeriacivile ” i pyeta .
“Jo opozita e organizon ”
Une si njeri i drejteperdrejte qe jam u thash hapur:”More ku ja keni qit terezin keshtu ,ju duke dashur gjoja te realizoni slloganin tuaj doni te mbysni policin tone .
Jo keshtu nuk mund te arrini asgje prej gjeje .
Edhe une jam kunder kesaje qeverije te mykur mirepo me asgje nuk jam me juve derisa perdorni dhune”
Njeri nga ata me tha : “Per Zotin ne nuk mund te ju themi asgje ,po shkoj dhe po e therras Ramushin,i cili nuk vonoj dhe erdhi,te cilit poashtu ia qfaqa te nejtin mendim.”
Ai mbeti pa tekst dhe me besoni me dhimbeseje meqe kisha pershtypjene sikur ka rene ne kurthin e LVV e cila ia morri ate per te cilen ishte thirrur protesta ate dite .
Sapo u ndava nga Ramushi para syve te mi me dualen policet e dermuar ,te cilet me coptuan zemren .
Mes meje dhe atyre kishte vetem ca hapa dhe grilat e kuvendit te cilet na ndanin
Ashtu duke ecur ju drejtova atyre :” O vellazen a guxoj te afrohem”
“Po si jo me than” dhe duke u afruar vetem sa me shtohej pezmi ndaj dhunes se atyre te cilet i lash ca hapa pas,dhe te cilet per momentin derisa po ju afrohesha policeve ishin te qete .
Derisa po u thoja policeve “O vellazen vetem ju po me dhimbeseni …. ” U mbusha vaj dhe qajta.Policet u preken pa mase nga sjellja ime,duke u bashkuar lotet e mi ,me te njerit nga ata .
Une nuk e kisha perfunduar ende fjalin dhe lotet e mi dhe ne fytyrat e tyre pash nje shqetesim dhe shikimi i tyre tanime u fokusua ne drejtim te protestueseve .
Sapo ktheva koken dhe po shikoja qielli ishte mbushur me kubeza guresh .
Mua me pelciti perdja dhe shava :”Heu N.. e LVV te opozites dhe pozites more po qe jeni duke na marre ne qafe ….”
Meqe qendrimi im i metutjeshem po i pengonete policin ne marrejene e masave une u largova nga aty.
Sinqerisht u them peticionin te cilin e organizoj opozita me kishte pelqyer si ide,mirepo une ate nu e kisha nenshkruar,mirepo ata thirren ne nje numer te madh nenshkruesish
Nese dikush deshiron te injoroj me ose pa qellim peticionin e nenshkruar nga 250.000 qytetar te organizuar nga opozita rrethe shqetesimeve ne lidhje me krijimin e bashksive te komunave serbe te cilen opozita e quajti Zajednice i cili emertim eshte ne fjalorin serb dhe ajo poashtu perputhet plotesisht me pretendimet e qarqeve shovene serbe ,i cili fytyren e vete te vertete e tregoj ne lufterat e ishJugosllavise ,dhe i cili nuk pushon sot e asaj dite nga ato aspirata shovene ,ndaj te gjitha kombeve te ishJugosllavise e sidomos ndaj tokave te shqiptareve autokton,tani me Zajednicen e tyre e cila qdo dite e me shume deshmon fytyren e aspiratave shovene serbe .Rasti me eklatant eshte ura e cila ndan dy etnitete te krijuara me dhunen qe pas luftes ,dhe te cilat tanime 17 vite qendrojne jo me njera tjetren pore perball njera tjetres si rezultat i krimit te kombinuar ne mese grupeve kriminale andej dhe kendej ure te cilat te qojne deri tek dy qeverit ne Prishtine dhe Beograd duke bashkpunar ne krim.
Njeri nga politkanet dikur ne detyre e ka thene :”Integrimi i veriut te Mitrovices mund te arrihet duke filluar luftimin e krimit ne mesin tone i cili te qon deri ne qeveri ,meqe i njejti te gjitha bizneset e i kryen me kriminelet andej ure”
Une e shoh qe i njejeti ia ka qelluar 100%
Këte mendim kan edhe miq te mi serb me te cilet kohe pas kohe kam ndonje kontakt .
Perfundimisht veriu do te integrohej duke luftuar grupet e interesit te klaneve te cilat bashkpunojne me bandat andej ure.
Si dhe demarkacionin i cili u vertetua me defektet e tija katastrofale duke i qnuk Kosoves 8200 hektar.dhe kete e deshmuan profesionistet e udhehequr nga heroi i tokes Dardane Dr Shpejtim Bulliqi .
E di qe edhe ju keni qene e pjese debatit,meqe prononcimet e Dr.Shpejtimit i kisha degjuar me heret ,per mua kaptine e veqant e atije takimi ishte debatimi i profesorit univerzitar,i cili edhe pse ishte ne cilesin e njeriut te ngritur dhe vlerave te kombit per 50 vite nuk kishte rastin as mundesin te dali para kamerave,derisa llave cubash i sheh qdo dite me qindera mijera here.
Duke qene qe miku yne i perjeteshem SHBA eshte shembull,pasqyre pore edhe promotor e shoqerive te zhvilluara ,ju lutem i nderuar ambasdor po te ndodhete vetem rastesisht diqka e tille ne shoqerin tuaj kur llave cubbash nuk i lejojne mundesin njeriut te shkences te thot fjalen e tije deri ne fund,ju lutem me thuan se si do te ndiheshit ju????
Une mendoj qe neve si popull nuk e kemi merituar nje kaste te tille e cila na u pervodh ne majat me te larta te shtetit duke na bere gazine botes,madje edhe me ju duke tentuar ose edhe duke luajtur qoke .
I nderuari ambasador Z Dellaëie une nuk jam as me njerin dhe as me tjeterin ekstrem dhe kam dro te madhe nga ky zhvillim dramatik i ngjarjeve ,te cilat mund te eskalojne ne dhune ,e cila mund te krijoj situate te tille qe serish te derdhet gjak ,dhe une mendoj kjo gje nuk na duhet .
I nderuari amabasdor Dellaëie gjaku i paster i shqiptarit eshte derdhur verri ne te kaluaren e larget ,ne ate te afermen,pore fatkeqesisht ai po derdhet edhe tani .
Nese liria e Kosoves eshte e lidhur me ndonje qmim ai eshte gjaku i ketije populli ,dhe ndihma e juaj e pakursyer ne te gjitha situata, por nese ai gjak nuk ka mjaftuar dhe nuk mjafton,une i them perfundimisht MJAFT dhunes dhe derdhjese se atije gjaku me tutje,mu ashtu siq i than MJAFT miqet tane ne fund dhe fillim vitet e 80-90ta per qka Kosova dhe kombi shqitar ju eshte mirenjohes per jete te jeteve.
Shqiptaret ishin dhe duhet te mbesin popull paqesor,dhe vetem si te tille mund dhe duhet ti kontribuojne edhe paqese ne rajon dhe me gjere .
Zoti e bekoft paqen nder dhe ne Bote!!
Zoti e bekoft miqesin tone te perjetesheme me garantuesit e paqes tek ne dhe ne Bote SHBA.
Me nderimet me te sinqerta,

Mustafe Shabani

09.08.16 Emmendingen Gjermani

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Besar Shkembi thotë:

    Lus zotin,qe tash per tash,mos te kete liberalizim te viyave per kosovaret sepse ne Kosove do te mbeteshin vetem isahashimovitet sepse te tjeret do ta merrshin rrugen e mergimit,rruge kjo qe nuk ia deshiroj askujte e sidomos shqiptareve,sepse e di dhe e perjetova vet kete rruge.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...