Published On: 7 Janar, 2016

Leo Freundlich: Serbët masakruan 7 mijë shqiptarë në një ditë me 1912

Leo Freundlich në librin e tij përshkruan kronikat e gazetave europiane për krimet e forcave serbe ndaj shqiptarëve ne Kosove ne vitet 1912-1913.

Po i shpërfaqim disa prej tyre.

Më 12 nëntor të 1912-ës, gazeta “Daily Chronicle” (Kronika ditore) kishte raportuar se masakrimi i mijëra shqiptarëve i kryer nga serbët ishte fakt i pamohueshëm. Afër Shkupit – 2000 shqiptarë myslimanë dhe 5000 të tjerë jo larg Prizrenit u masakruan. Shumë fshatrave u ishte dhënë flaka dhe banorët e tyre ishin masakruar. Kur shtëpitë ishin kontrolluar për armë, shqiptarët vriteshin në mënyrën më të thjesht, edhe pse kurrfarë arme nuk kishin gjetur në shtëpitë e tyre. Serbët bënë të qartë se shqiptarët myslimanë duhet zhdukur dhe çrrënjosur. Ata pohonin se kjo është mënyra më efektive për ta qetësuar vendin.” (Leo Freundlich, Albanienes Golgotha, Wien, 1913, f. 8-9).

Në një artikull të publikuar në “Crusading”, profesori Shiman (Schiemann), konstaton se “serbët janë duke bërë një luftë gjenocidi kundër shqiptarëve. Ata duan që ta shfarosin tërë kombin – me rrënjë dhe degë”. (L.Freundlich, po aty)

Një mjek rumun, dr.Leonte, më 6 janar 1913 kishte raportuar në “Adeverul” të Bukureshtit se mizoritë të cilat i kishte bërë armata serbe mbi shqiptarët e të cilat i kishte parë vetë, kishin qenë shumë më të trishtueshme sesa mund t’i imagjinojë ndonjë njeri. Dr.Leonte në një përshkrim të dëbimit të qindra shqiptarëve të zënë robë, shkruan: “…këta njerëz të shkretë duke ecur rrugëve nga rraskapitja, uria dhe etja rrëzoheshin për tokë, kurse ushtarët serbë në ato çaste ua ngulnin bajonetat në fyt duke shkuar currili i gjakut dhe duke mbetur përplot kufoma të tyre të pavarrosur rrugëve. Edhe fushat, ishin mbulur me kufoma të trupave të vrarë, duke përfshirë të rinj, gra po edhe fëmijë.” (Po aty) “Një vajzë shqiptare 15 vjeçare” – shkruan dr. Leonte – “ishte rrëmbyer dhe ishte dërguar në Kështjellën e Nishit. Ajo ishte e dyshmitë se ka hudhur bomba kundër serbëve, të cilët kishin hyrë në Ferizaj. E gjora vajzë e vogël e cila ishte ngarkuar me krim iu dorëzua ushtarëve serbë në vend se të dërgohej në gjyqin ushtarak. Ushtarët i mëshuan në kafkë me dajak derisa ia thyen kokën grimca – grimca”! (Po aty) Dr.Leonte, ngjashëm me këto i përshkruan edhe masakrat e bëra nga serbët në Kumanovë, Prizren e gjetiu.

Gazeta “Humanite” e Parisit publikoi një shpjegim zyrtar i cili ishte komunikuar në Konsulatën e Selanikut, ku tregon lidhur me mënyrën se si serbët kishin vepruar në Shqipëri – për grabitjet e tyre, shkatërrimet dhe masakrat. Aty vihet në pah shkatërrimi i 31 lokaliteteve shqiptare, plaçkitja e të gjitha lokaliteteve në rajonin e Kratovës dhe Koçanit si dhe djegjjen dhe vrasjen e popullatës shqiptare. Në këtë kronikë, gazeta shkruan, se në “rajonin e Kavadarcit (Kavadar), nga gjithsej 98 fshatra, u dogjën dhe u shkatërruan 34 prej tyre… ndërkaq në Drenovë, të gjithë banorët ishin vrarë. Midis këtij vendi dhe Palikurës ishin zbuluar me radhë shumë varreza, ku dukeshin prej disave kokat e nxjerra jashtë. Të fundit ishin varret e martirëve të cilët ishin varrosur për së gjalli.” (L.Freundlich, po aty)

 
Displaying 8 Comments
Have Your Say
 1. Nuk ka popull me kriminel edhe shovinist se serbet ne bote
  Edhe nga femijet e shqipetareve kan frike aq te dhier ne breke dhe aq te ndyre jan
  Po te keqen na i ben osmanet e ndyre edhe perfituan greket serbet malazezet edhe bullgaret…..
  E megjitthate shqiponja fluturon gjithmone e lire drejt folese se vet ne malin e saj…çakejt gjithmone rrine ne tufe
  DO rroje SHQIPERIA sa te kete jete permbi toke!!..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(63) Nuk Pelqej(7)
 2. Gazmend shala thotë:

  Ne duhet te bashkohemi e pastaj e shef serbi se kush jemi ne.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(35) Nuk Pelqej(1)
 3. Lulzim Presheva thotë:

  Serbo sllavet kur erdhen ne ballkan ne shekullin 6-7 mas krishtit ne e kishim shtetin ton Iliria veq 2000 vjet para krishtit domethon 2700 vjet para seme ardh serbo sllavet ne e Shqiptaret e kena pas shtetin ton Iliria

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(0)
 4. Lulzim Presheva thotë:

  Nese ne shqiptaret kudo qi jetojm ne ballkan apo evrop nuk behemi niher e pergjithmon bashk serbo sllavet qi kan ardhur nga karpatet e rusis ne vendin ton Pellazg-Ilire-Shqiptare gjithmon dotna bojn masakra shperngulje prej trojeve tona stergjyshore mija mija vjeqare autoktone por porosija ime Preshevare e Dardanis lindore esht e vetmja rrug te bashkohemi Shqiptaret me nji Shtet se armiku shum malet eka mena pushtue deri sa jemi te coptur ne Shqiptaret ne 5 Shtete ne balkan

  Përgjigjiuni
  Pelqej(22) Nuk Pelqej(1)
 5. agroni thotë:

  krimet serbe jane te njeta me ato hitleriane dhe te kryera me pelqimin ruso frances qe e ndihmuen se bashku me otomaanet lindjen dhe zgjerimin e serbe ne kurriz te trojeve dhe shqiptareve

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(0)
 6. faton schäppi thotë:

  Qohuni oh shqiptar e sot mbroheni kushetuten e kosoves preje hashimoviçat.E mustafoviçave.se prap po dojne me na lane ne duart e serrbis te qetnikve .per me masakru shiptar.me 9.JANAR te ngritemi tane se bashku per ta MPOSHTUR zajednicen e demakracionin me malen E zi.E ta rrezojm ket qeveri.posht tradhtaret e kombit posht shqipfolsat.zoti e BEKOFT populin e kosoves e kosoven.AMIN

  Përgjigjiuni
  Pelqej(16) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...