Published On: 8 Mars, 2016

Le Figaro: Presidenti Hashim Thaçi mund të akuzohet nga Gjykata Speciale

 • Akuzat serioze rreth abuzimit të të burgosurve serbë dhe romë mund të bëjnë që Hashim Thaçi të akuzohet nga Gjykata Speciale. Pas zgjedhjes së tij, Presidenti i Kosovës mund të akuzohet, shkruan Le Figaro.

“I zgjedhur më 26 shkurt nga Parlamenti i Kosovës, 47 vjeçari Hashim Thaçi mund të preket nga themelimi i Gjykatës Speciale në Hagë, si përgjegjës për krimet e kryera nga shqiptarët në Kosovë, ku ai ishte një nga komandantët, i njohur si ‘gjarpri”, shkruan Le Figaro.

“Presidenti Hashim Thaçi, i cili e merr detyrën në prill, është përfshirë në raportin e Këshillit të Europës më 2010, të krijuar nga parlamentari zviceran Dick Marty. Ai beson se Thaçi udhëhoqi trafikimin e organeve të 500 të burgosurve serbë dhe romë nga shqiptarët. Sipas dëshmive të mbledhura nga misioni i Dick Marty, të burgosurit ishin dërguar në vendin fqinj Shqipëri për tu ekzekutuar, dhe organet e tyre u ishin shitur klinikave të huaja, shkruan Le Figaro, duke thënë se raporti specifikon edhe ekzekutime dhe rrëmbime ku përfshihen oponentë të Thaçit, transmeton Gazeta Express.

Presidenti Thaçi i ka thënë agjencisë France-Presse, se ‘nuk ka asgjë për të fshehur’.

Le Figaro shkruan se gjithçka mund të komplikohet, pasi shumë dëshmitarë mund të jenë, ish anëtarë të UÇK’së.

Si pjesë e kësaj procedure si dëshmitar mund të thirret Bernard Kouchner. Si përfaqësuesi i posaçëm i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB’së në Kosovë prej 1999 deri më 2000, Kouchner rregullisht ishte akuzuar se kishte mbyllur sytë në krimet e kryera nga UÇK, shkruan Le Figaro.

‘Nuk mund të them se Kouchner e dinte për trafikimin e organeve, por është e pamundur që ai të mos kishte informacione për organizatat kriminale në Kosovë”, citohet të ketë thënë si komandanti i policisë së UNMIK’u,t Stu Kellock.

Bernard Kouchner vazhdimisht ka hedhur poshtë akuzat. Më 2010 ai e kishte quajtur të çmendur një gazetar serb që e kishte pyetur për një çështje të tillë./Gazeta Express/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  ….kure njeriu hece ruges z.Mal Uka , ai mund ta shkel ndonji bubrrec dhe nese i shkele bubrrecat , ai nuke i shkele pse ata i urren pore pse bubrrecat ne krahasim me njeriun jane shume te vegjel , ai nuke ishefe dhethjeshte i shkele
  Keshtu z. Mal eshte edhe ne jeten e perditeshme , ma i madhi e shkele me te voglin.Kure e bene vehten te vockel ( te madh me trup pore te vogel ne mendje e te padijshen ) , te tjeret nuke te shofin. , te shkelin , te akuzojne, te shajne , te debojne nga shpija e vatani …te rrahin e te vrasin …!!!
  “….na shane … na vrane , e na thane tradhetor ” F.Noli

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal Uka thotë:

  Deklaratat e Dik Martit jan poshtrimi i te gjitheshqipetarve
  Jan rrenat ma te ndyta qe mund ti sajoj nje debil i soit
  Dik Muti ! Nese dikush duhet te gjykohet para gjykates
  speciale nderkombetare ai Eshte Dik Rrena !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...