Published On: 10 Janar, 2016

LDK, opozita e don pushtetin me flakë dhe zjarr! Ajo po djeg institucionet

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) shpreh shqetësimin e saj me veprimet e protestuesve të thirrur nga opozita, të cilat po djegin institucionet e ndërtuara me shumë mund, po rrezikojnë jetën e policëve të Kosovës dhe po shkaktojnë dëme të mëdha në pronën publike dhe private, thuhet në reagimin e LDK-së të bërë sot në mëngjes për protestën e djeshme.

Partia, e cila udhëheq me qeverinë e vendit, kërkon që të respektohet vullneti i të gjithë qytetarëve të Kosovës, pavarësisht orientimit të tyre partiak, ndërkohë që ia tërheq vërejtjen opozitës se me dhunë nuk merret pushteti në demokraci. “Tendencat që me zjarre dhe flakë të arrihet deri te pushteti, nuk i takojnë një shoqërie demokratike për të cilën janë përcaktuar qytetarët e Kosovës”, thuhet në reagim.

Kjo parti ju jep përkrahje të plotë institucioneve të rendit, të cilat thotë se po bëjnë një punë shumë profesionale për të mbrojtur pronat publike dhe private dhe nuk kanë rënë “në nivelin e provokimeve të vazhdueshme të protestuesve të thirrur nga partitë opozitare”.

Kjo parti i drejtohet qytetarëve që të mos i djegin institucionet e shtetit, sikurse ndodhi dje kur me koktej Molotovi iu vu zjarri në anën e jashtme objektit të Qeverisë. “Ju bëjmë thirrje qytetarëve të Kosovës që ngjashëm me të kaluarën, të mos i përkrahin ata që djegin institucionet, të cilat janë ndërtuar me taksat e qytetarëve ndër vite. Ata që po djegin institucionet dhe pronat publike, duke shprehur mllefin që nuk kanë mbështetje qytetare për të ardhur në pushtet, duhet ta dinë se objektet publike nuk janë të Qeverisë, por janë prona të qytetarëve dhe çdo sulm ndaj tyre është sulm ndaj secilit qytetar të Kosovës”, thuhet më tej në reagimin e LDK-së.

LDK duket e tmerruar nga fakti se veç Qeverisë së Kosovës edhe policët u përballën me flakët e koktej molotovëve. “Imazhet kur i vihet flaka ndërtesave të Qeverisë dhe tendencat për t’i djegur policët për së gjalli, nuk janë pamjet për të cilat Kosova ka nevojë të prezantohet në mediat ndërkombëtare”, pohon LDK-ja.

Kjo parti e djathtë konsideron se çdo përpjekje për ta marrë pushtetin me dhunë është e dështuar. “LDK-ja si parti Popullore Evropiane, respekton të drejtën e qytetarëve për të protestuar dhe për të vendosur për fatin e tij, ashtu siç ka bërë në qershorin e vitit 2014, kur zgjodhi përfaqësuesit e saj. Çdo tendencë tjetër për të marrë pushtet me dhunë do të jetë e dështuar dhe nuk gëzon përkrahje qytetare”, thuhet në reagimin e saj, të cilin e përmbyllë me urimin që policët e lënduar të shërohen sa më shpejt, ndërsa opozitës i bën thirrje që dhunën ta zëvendësojë me mjete politike dhe demokratike. Shqiptari.eu

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...